loading...

Ekzema ,ekzema atopike (rrjebulla) cfare eshte si ta kurojme

Ekzema eshte nje semundje e lekures qe mund te godase cdo pjese te trupit ,dhe eshte e karakterizuar nga te fryrat e enjtet ,skuqjet ,si dhe krijimit te fluckave te vogla ,ose pullave , e koreve.
Paraqitet me nje inflamacion e irritim te lekures ,dhe eshte nje semundje shume e shpeshte e shume e perhapur .
Kjo patologji lekure shume e shpeshte ,zevendeson 50% te te gjithe problemeve te tipit dermatologjik dhe paraqitet ne tre faza te ndryshme :
-Faza akute ne te cilen ne te cilen inflamacioni eshte shume i forte:dhe paraqitet me edema,fluska ,dhe sekrecione( rrjedhje ) si dhe eritema 
- Faza sub akute (nen akute )  ne te cilen shfaqen proceset inflamatore si njolla ose fluckeza te vogla.      
- Faza kronike  ne te cilen proceset e irritimit ose inflamatore hollohen e shkrihen ,por shtohet siperfaqja e lekures se inflamuar si dhe carjet.
Kjo sëmundje mund të ndodhë qe në fëmijërinë e hershme apo të shoqërohet me manifestime të tjera alergjike dhe kursi i saj mund të ndryshojnë nga pak  ditë si dhe për një jetë  tërë.
Ekzema paraqitet ne forma te ndryshme qe mund te jene te skuqurat ,kruarjet,njollat e kuqe ose carjet.
Te ndryshme jane shkaktaret dhe i veshtire eshte individualizimi ,ekzema mund te vije nga shqetesimet e lekures ,dizeikuliberi i  aparatit te zorreve ,reaksionet alergjike,djersa ,iritimet ,infeksionet e mykut ,ose per shkak te natyres se trashegueshme .Dhe per kete motiv ekzistojne tipologji te ndryshme te egzemave:
Ekzema infantile:shume e pergjitheshme paraqitet brenda vitit te dyte te moshes se femijes dhe mund te zgjasi dhe deri ne moshe te rritur .
Eshte i definuar dermatiti atopik, (rrjebulla) kete semundje e vuajne 15 persona ne 100 dhe karakterizohet nga njolla te kuqe si dhe nje kruarje e vazhdueshme.
 Fatkeqsisht atopikia  eshte nje lloj barre te themi qe mund te zgjase per te gjithe jeten ,dhe shpesh ne moshe me te avancuar fillon e shfaqet neper duar .Eshte thirrur keshtu sepse gjenet e pademshme behen shume aktive.
Zona ne te cilen ekzema godet femijen jane pjeset e fytyres ,mbrapa vesheve ne perthyerjet e artikulacioneve si gjunjeve ose brrylave.
Ekzema e kontaktit :provokohet nga alergjia si dhe nje sere faktoresh ,si kafshet ,pemet,lulet,ose objektet.
dhe mjafton te mendosh se vjen pershembull dhe nga kontakti me nikelin ose  me dredhken helmuese,por gjithashtu vjen dhe nga kontakti me rrobat e  ndryshme ,objektet e gomes,ilacet,ushqimet ose parfumet.
 EKzema seborrike:qe eshte shpesh ajo e trashegueshmja ose qe kryesisht lokalizohet ne zonen rreth hundes e gojes,dhe tek meshkujt shfaqet dhe ne zonen e mjekrres e cila paraqitet me skuqje e kruarje.Dhe nese shfaqet ne zonen e rrenjeve te flokeve mund te shkaktoje zbokth.
Ekzema shtepiake:eshte thirrur keshtu sepse shtepiaket jane shpesh ne kontakt me detersivet qe irritojne lekuren ,te cilen e bejne te thate ,te skuqur e te rrudhur.Dhe per kete arsye shpesh lekura cahet dhe fillon te kruhet ,eshte pershembull rasti i parukiereve ose i infermiereve ,qe ne menyre te vecante jane te ekspozuar nga substanca kimike dhe irrituese.
Ekzema e pleqerise:ose asteatosiku:thirret keshtu sepse prek lekuren e personave te moshuar duke e bere ate te thate e te skuqur,kryesisht ne pjesen e kembeve ,duke krijuar irritim . 
Ekzema diskoide:lloj sëmundje që zgjat disa muaj,dhe shpesh frekuente mbi krahe dhe kembe ,ne te cilen shfaqen zona te rrumbullakta e te kuqe qe sjellin gjithashtu kruarje.
Ekzema microbriko : vjen si rrjedhoje e mikrobeve qe sulmojne lekuren ,por paraqitet ne raste shume te rralla .
Shkaqet e ekzemave variojne sipas tipit e llojit te vete ekzemes, por individualizohen ne tre kategori te medha :
Shkaqet fizike: i cili shkaku kryesor vjen si rrjedhoje e uljes se nivelit te sistemit imunitar (mbrojtes) ,mungeses se vitamines B ne produktet ushqimore si dhe sulmet kimike .
Shkaqet psikike :si stresi ankthi ,gjendjet emocionale jo te mira ,faktore psikik ,te cilat zhvillojne semundjet psikomatike
Shkaqet ambientale :duket pra se disa substanca te pranishme ne ambient keqesojne ose irritojne ekzemat ,keshtu si pollinet pershembull (puplat e bardha te pemeve ),ndotja e ambientit ,ndryshimet klimaterike dhe temperaturat,si dhe myqet.

loading...

Kur mund  ti drejtoheni mjekut ?
S'ka dyshim se simptomat e para të ekzemës janë të lidhura me , në një dëshirë të pakontrollueshme për  kruarje qe nuk mund te kontrollohet ,dhe kjo provokon e sjell deri dhe gjakosjen e lekures si dhe hap rrugen e lire dhe behet pre e infeksioneve virale e bakterike .Nje komplikacion i rende tregohet ne rastin e eritrodermise ,nje patologji kjo ne te cilen lekura paraqet carje eritematoze me degjenerim te vazhdueshem te lekures .
E keshtu pra eshte mire gjithmone te ekzaminohet tipi i egzemes  dhe pas kesaj te kalohet nepermjet testit alergologjik te lekures ,sic jane "cerroto "ngjitese  qe aplikohen mbi lekure per 48 ore per te percaktuar alergjite e dyshuara .
 Dhe Nese nuk fillon te njihet tipi i ekzemes ne te cilen vuan, semundja behet e padurueshme ,si dhe kruarjet nuk lejojne te flihet ,ose plaget e krijuara infektohen  dhe si per rrjelloje sjellin temperature .Keshtu qe patjeter duhet ti drejtohemi mjekut dermatolog.

 KURAT E MJEKIMET POPULLORE PER EKZEMEN 
1- Mjalti dhe uthulla,nje luge mjalte e nje uthull e perzier bashke me pak caj bimesh mund te perdoret 2 here ne jave.Mjalti ne fakt eshte i perbere nga enzima .kripera minerale frutoz, dhe vitamina  dhe mund te perdoret si nje substance zbutese .
Kur lëkura është e irrituar,dhe e thatë,  ose me luspa shkrini  një lugë gjelle mjaltë në qumësht të ngrohtë ,duke perfituar nje locion kurativ perfekt per te zbutur kruarjet qe vijne prej egzemes.
Ne menyre te vecante dhe shume i efekteshem eshte mjalti i quajtur ,mjalt Manuke te cilin mund ta gjeni ne tregun nderkombetar te shitjeve online

AMAZON


i prodhuar nga bletet qe ushqehen nga lulet e pemes se manukes ,peme indigjene qe rritet ne Zelanden e re .

2- Rrenja COMFREY qe e ka origjinen nga europa e azia rritet dhe ne ameriken e veriut dhe mund ta gjeni ne tregun e

AMAZON

Pluhur i  rrënjës Sinfito
100% I pastër dhe natyral
Nxit shërimin e plagëve, ndalon gjakderdhjen, lehtëson dhimbjen dhe parandalon infeksionet.
Ul  dhimbjet e lidhura me artritin, djegien e diellit, ose acarim tjetër të lëkurës.


Kujdesi për lëkurën.Gjethet dhe rrenjet e kesaj luleje jane perdorur per rreth 2000 vjet duke e konsideruar si ruajtesi i udhetareve per shumellojshmerine e perdorimeve qe mund te bente kjo bime
Perbersit e rrenjes jane ne gjendje te kurojne inflamacionet si dhe te reduktojne cikatricet
menyra e perdorimit merret rrenja e zihet disa ore e me te shplahen pjeset e prekura 
3- alkoli nje menyre ndoshta shume drastike por qe lejon te perthahet ekzema ne kohe te shkurter ,merret nje cope pambuk e lagur me alkol dhe me te lyhen pjeset me ekzeme ,natyrisht qe do te djegi por ja vlen ,dhe mbas kesaj lyeni lekuren me nje krem per lekure te thate.
4- nje kure popullore dhe ne kushtet e shtepise mund te jete dhe mushti i uthulles se molles .Icili mund te perdoret i holluar me pak uje ,duke ngjyer nje cope pambuk e duke e perdorur mbi vendet me ekzeme ,eshte shume i mire gjithashtu dhe per ata qe kane probleme me zbokthin si dhe ekzeme ne rrenjen e lekuren e kokes .Fale aciditetit te tij vret bakteret qe shkaktojne zbokthin

5- Vaji i kokos perdoreni ate drejt e ne pjesen me ekzeme  ,eshte e preferueshme te perdoret gjate dites ose perpara se te flihet

Vaji i  kokosit ekstra i virgjer   200 ml  i papërpunuar dhe  100% organik , Ideal për përdorimin e flokeve, trupit dhe mund te perdoret si ushqim Bio Natyral 

6- Aloe vera perfekte kunder djegjeve, ka veti qetesuese dhe kuruese ,ne fakt redukton te skuqurat si dhe kruarjet e shkaktuara nga egzema ,si dhe ndihmon lekuren te kurohet me shpejtesi.7- Bollgur vendoset  në lëkurë të thatë,  per djegiet, pezmatimet e lëkurës, kruarjet si dhe mund te perdoret dhe per skuqjet .e bashkojme me uje te nxehte dhe me nje pambuk lyejme vendet e inflamuara per të paktën 15 minuta dy herë në ditë.

8 -Krem për Dermatit Atopik dhe EkzemëDermaveel, një krem mjekësor i shpërndarë  nga "Guna dermavel" heq simptomat më të zakonshme dhe më të shpeshta të dermatit atopik dhe dermatozave të tjera me origjinë të panjohur, të shoqëruara me kruajtje, eritemë dhe thatësi.

Dermaveel ka një formulim me veti qetësuese, anti-inflamatore dhe hidratuese bazuar në substanca natyrore dhe pa steroide.


Këto përbërës gjithashtu ndihmojnë në rikthimin e funksionit pengues të lëkurës, duke kontribuar në riparimin e saje dhe në rritjen e rezistencës ndaj agjentëve të jashtëm. Pa paraben dhe vajra minerale, ajo gjithashtu mund të përdoret për të parandaluar episodet e përsëritura dhe për periudha të zgjatura kohore.

Si të përdoret

Aplikoni në nivel lokal. Përhapeni një sasi të vogël produkti në lëkurën e prekur 2 herë në ditë.

GJITHASHTU MUND TE JU INTERESOJE NJE TJETER ARTIKULL NE LIDHJE ME EKZEMEN  http://kurapopullore.blogspot.it/2014/06/per-ekzemen-artikull-informativ.html


loading...