Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Ushqimet qe ju lejojne nje gjume te qete

Nëse vuani nga pagjumësia, ose nëse 

mendimet e shumta, ndonjëherë nuk ju lënë që

 të flini, provoni të hani diçka. 

PER EKZEMEN ARTIKULL INFORMATIV

PER TJU ARDHUR NE NDIHME PERSONAVE QE VUAJNE NGA EGZEMA  PO PUBIKOJME NJE TJETER ARTIKULL INFORMATIV MARRE NGA  MJEKET.AL

Ekzemat (dermatitis apo pezmatimi i lekures) prek rreth një në çdo pesë individ te pakten njehere gjate jetes se tyre. Shkaqet jane te shumellojshme duke nisur nga kontakti me cfaredolloj produkti kimik me lekuren ( materiale ndertimi, pastrues te ndryshem kimik) , produktet kozmetike (shampo, kremra, make up etj), kontakti me cfaredolloj materiali ( veshje , metale, dru), kontakt me bimet apo me kafshet etj

Ekzema ,ekzema atopike (rrjebulla) cfare eshte si ta kurojme

Ekzema eshte nje semundje e lekures qe mund te godase cdo pjese te trupit ,dhe eshte e karakterizuar nga te fryrat e enjtet ,skuqjet ,si dhe krijimit te fluckave te vogla ,ose pullave , e koreve.
Paraqitet me nje inflamacion e irritim te lekures ,dhe eshte nje semundje shume e shpeshte e shume e perhapur .
Kjo patologji lekure shume e shpeshte ,zevendeson 50% te te gjithe problemeve te tipit dermatologjik dhe paraqitet ne tre faza te ndryshme :

Vetitë dietike dhe fitofarmaceutike te kajsiseFrutat e kajsisë përdoren të

 freskkta ose të thata, si dhe të

  përpunuara në trajtë

kompostoje, reçeli dhe lëngu

 të këndshëm.


Fruta e freskët ka vlerë të mira ushqimore. Ajo

 përmban rreth 14% sheqerna, acide organike,

Per diabetin

Shkaqet e Diabetit


Tipi I


Diabeti Tipi I ndodh për shkak se qelizat pankreatike nuk prodhojnë insulinë të mjaftueshme, ose nuk prodhojnë aspak insulinë, për shkak të dështimit të qelizave beta, ose shkatërriminit të tyre. Në shumë raste, kjo është për shkak të predispozicionit gjenetik, pasi diabeti Tipi I ndodh më shpesh në mesin e individëve të cilët e kanë trashëguar këtë tendencë nga prindërit. 

Shumë raste të diabetit Tipi I, megjithatë, janë për shkak të një sëmundje autoimune, siç tregohet nga fakti se 75 % e diabetikëve të Tipit I kanë antitrupa në qelizat e tyre pankreatike, ndërsa vetëm 0,5 % deri në 2,0 % e jo-diabetikëve i shfaqin

"RIGONI" per (gurët në tëmth)


Bima aromatike shpesh është me nuancë të kuqe të dobët. Gjethet i ka të holla dhe në formë vezake. Kërcelli i rigonit ka gjithmonë ngjyrë të gjelbër. Bima lulëzon nga muaji qershor deri në shtator dhe ka një lartësi deri në 15 centimetra. Gjendet në ferra e pyje.

Përmbajtja

Vetitë e rigonit në kurimin e sëmundjeve e kanë bazën te përbërësit e tij. Kjo bimë është e pasur me vaj kariofilenë, timolo, karvarkrolo dhe terpininë. Janë pikërisht këta komponentë, që i japin vlera  bimës .

Perdorimi 

perdoret ne forme caji i zier

Hernia diskale ,nervi shiatik simptomat e kurat qe duhen perdorur

Ajo qe themi shpesh kur degjojme per nje semundje apo kur perballemi me probleme te medha apo te vogla ne jeten e perditshme, eshte, “Te kemi shendetin”. Te gjithe ne jemi te vetedijshem se shendeti fizik e mendor jane ato çka e bejne te plote trupin e njeriut e vete jeten. Mendoni per nje moment se keto do ju mungonin, a do te mendonit per plane te tjera parashendetit tuaj? Sigurisht, semundjet mund te kurohen ne spitale e klinika mjekesore, por, nese do ishte e mundur, parandalimi eshte rruga me e sigurt per nje jete te gjate e te shendetshme.

Kura popullore bimore per ulceren

Lule basani

eshte nje nga 


bimet me te 

rendesishme 

qe rekomandohet

 për kurimin e

ulceres 

ne stomak. 

Çaji i perfituar nga


 zierja e kesaj

 bime ne 

 nje perzierje me

 vajin e ullirit, lihet

 per rreth 40 dite

 ne nje ene prej 

qelqi. Kur kjo mase te marre nje ngjyre te

 kuqerremte, atehere mund te perdoret. 

Masa e krijuar ne forme kremi mund te perdoret cdo 


mengjes derisa ajo te jape rezultatin e deshiruar.

Hudhra


ka veti dezinfektuese. Hudhra mund te konsumohet e

 gatuar, e njome, por edhe e thate. Ne rastet kur ajo

 gatuhet, mundesisht jo shume e bute, por me e mira

 do ishte te skuqet fare pak per te mos i humbur

 vlerat e saj. 

Perzierja e majdanozit, Gremit dhe Mustaqeve te 


Misrit.

Lengu i perftuar nga keto bime pihet per 5-6 dite. Pas
 

kesaj perzihet nje luge piper i zi i bluar, 1luge sheqer

, pak kine e shtypur dhe vezë e rrahur. 

Me kete perzierje behen hape, te cilat pihen nga 3 ne


 dite. Edhe ky mjekim perseritet per 6 dite radhazi.

Recete dhe kura per diabetin

Semundja e Sheqerit.
1)Receta e pare
Marrim 100cope maja ferre dhe i ziejme. I Semuri pi
nga ky leng cdo mengjes esell nga nje gote te vogel.
2)Receta e dyte
Ziejme 1kg polikombo (ephedra equisetum)  dhe nga
ky leng Pime cdo mengjes esell nga nje ote te
vogel.(I semuri nuk duhet te haje embelsira dhe buke
te zeze,se ajo ka me shume sheqer)

kure per guret ne temth

Marrim nje dore qiqra dhe i bluajme dhe i bejme
miell,i ngjeshim me pak uje,I bejme brum dhe me te
bejme hapje nga te cilat pijme 3 cope.(mengjes
dreke darke)

kure kundra renies se flokut

Disa mbeten pa flokë pa 

mbushur ende të 30-at 

dhe disa të tjerë plaken pa

 u rënë asnjë fije. Per 

përse ndodh kjo dhe si 

mund ta parandalosh një 

rënie të

 parakohshme të flokëve (apolecia)? Mjekësia

 alternative i hedh sytë nga përzierjet e ndryshme të

 bimëve dhe sugjeron mjaft kura që mund të krijohen

 dhe të aplikohen fare lehtë edhe në kushte shtëpiake

 dhe pa ndonjë kosto të lartë. Mjafton të ndiqen 

këshillat e mjekut dhe rezultatet nuk do të mungojnë 

të duken.

Rënia e flokëve

Rënia e flokut është fenomen i përhapur në të gjithë

 botën dhe shkaku kryesor nuk dihet, por shumë 

sëmundje influencojnë në rënien e flokëve, siç është:

 stresi, mungesa e një grupi vitaminash që nuk 

gjenden në ushqimet e përditshme, dhimbja e 

vazhdueshme e kokës dhe shkaqe të tjera ende të 

panjohura, infeksionet e brendshme ende të 

pazbuluara, mungesa e zinkut në organizëm, kur nuk 

bëhet mirë thithja e zorrëve, etj. Megjithatë, ka dhe

 disa shkaqe të tjera që lidhen me disa sëmundje siç 

janë: tifo, tuberkulozi, çrregullime hormonale,

 sëmundjet nervore, çrregullime në stomak, në zorrë

, sëmundje të lëkurës etj. Por jo vetëm këto. Shkaqe

 të tjera që mund të shkaktojnë rënien e hershme të

flokëve mund të jenë edhe trashëgimia, seksi

, përdorimi i kapeles, mungesa dhe gabimet në

 mirëmbajtjen e flokëve. Në gjendje normale flokët

 mund të fillojnë të bien në moshën 50 vjeç, e nuk 

zëvendësohen. Kurse alopecia është një sëmundje

 flokësh, që shfaqet në formë vatrash të rrumbullakëta

 ose vezake në kokë apo në fytyrë në formë harte.

 Gjithashtu, ata shfaqen edhe në mjekër, krejt pa 

qime, koka bëhet e lëmuar, e bardhë dhe pa cikatrice.

 Shpesh herë vatrat bashkohen me njëra-tjetrën. Ka 

disa mjekime popullore që ndihmojnë shumë për këto

 sëmundje që përmendëm më


Kurat popullorePër patologjinë e rënies së flokëve ka shumë alternative mjekimi që mund të aplikohen. Një ndër më efikaset renditet ajo me hithër. Merrni 10 lugë gjellë me rrënjë hithre e 10 lugë gjelle më majat e saj, që hidhen në 2 litra ujë dhe ziejnë për 30-50 minuta. Pasi vaket dhe kullohet, lahet koka 2 herë në javë. Gjithashtu, një tjetër kurë është ajo që krijohet me 300 gramë palcë të kockës së kaut, 300 gramë vaj parafine. I futni në një tenxhere të vogël dhe këtë tenxhere e futni në një tenxhere më të madhe të mbushur me ujë të valuar në zjarr, në mënyrë që ato që keni futur në një tenxhere të vogël, mos të bien në kontakt me nxehtësinë e pllakës së sobës, por në kontakt vetëm me ujin e nxehtë, në mënyrë që brenda tenxheres së vogël të formohet një pomadë duke pasur kontakt vetëm me nxehtësinë e valës. Me këtë masë të krijuar lyeni kokën çdo darkë për 1 muaj rresht, dhe që brenda këtij muaji do të shikoni rezultatet, pasi do të fillojnë t’ju dalin flokët në vendet që kanë rënë apo rralluar. Gjithashtu, ju mund të aplikoni edhe një tjetër metodë. Merrni 2 kokrra qepe të grira imët. Hidhen në gjysmë litri raki rrushi. Shishja e mbyllur lihet 14 ditë në një vend të ngrohtë. Kullohet dhe me lëngun e qepës fërkohet koka çdo mbrëmje. Edhe shelgu i bardhë ka dhënë rezultate të mira në forcimin e rrënjës së flokut. Shelgut të bardhë i pritet vetëm lëkura; pra 5 lugë gjelle 250 ml alkool 76º. Lihet 8-10 ditë. Kullohet dhe me këtë i bëhet masazh lëkurës së kokës. Gjithashtu, për të parandaluar rënien e flokut mund të merrni edhe një lugë gjelle me barut të zi model tip 2. Përzieni me 1 lugë gjelle me hudhra të shtypura dhe pak pluhur tulle ose tjegull të kuqe. Kjo shërben për fërkim dhe ngacmim në lëkurë, që gjatë fërkimit dhe masazhit të ndihmojë dhe të nxisë daljen e flokut. Kjo bëhet 1-2 muaj, derisa të dalin flokët. Një tjetër kurë që mund të përdoret nga ata që vuajnë nga apolecia është ajo me hudhra dhe me mjaltë. Për lyerjen e kokës merrni 10 thelpinj hudhre dhe i shtypni shumë. Këto hudhra i përzieni me 2 lugë mjaltë të freskët. Të dyja këto lëndë i rrihni bashkë deri sa të marrin formën e një kremi mjekimi. Vazhdohet deri në shërim. Gjithashtu, edhe selvia është përdorur prej kohësh për forcimin e rrënjëve të flokëve. Merrni 5-6 kokrra të selvisë, copëtojini dhe ziejini në 500 ml ujë për 25-30min. Pasi kullohet, lyhet koka me këtë çdo darkë, duke bërë masazh dhe fërkim për 1-2 muaj rresht. Unë kam përgatitur një ilaç të ri me alkoolaturë për forcimin e rrënjës së flokut, eliminimin e zbokthit, dhe të yndyrës, duke i bërë masazh kokës çdo darkë për 10 min.

Efektet e uthulles se mollës:

Uthulla natyrale e mollës është jashtëzakonisht e mirë për një forcë magjike dhe vlerësohet shumë që të jetë pjesë përbërëse e jetës së përditshme. Për të gjithë ata që vuajnë nga sinoziti këshillohet të pihet një gotë me ujë në të cilën është hedhur një lugë nga uthulla e mollës. Kjo kurë duhet të përdoret 7 herë në ditë për të pasur efektin e dëshiruar. Uthulla përdoret edhe për sytë që lotojnë. Një lugë uthull molle hidhet në një gotë ujë, në të cilën është hedhur dhe pak jodio e holluar. Pihet një lugë gjelle para drekës. Kjo kurë është mirë të vazhdojë për 15 ditë. Përveç vetive kuruese, uthulla e mollës është shumë e preferueshme të përdoret për sallata.
Konsumimi i mollës:
- 2 kokrra mollë, rekomandohen të hahen çdo ditë për të parandaluar infarktin.

- 3 deri në 4 gota verë molle këshillohet të pihet çdo ditë për ata që kanë probleme me stomakun.

- 7 herë në ditë pihet kura me ujë dhe uthull molle, për ata që vuajnë nga inoziti.

Ostopenia cfare eshte ,simptomat,kurat dhe alimentimi

Osteopenia  eshte nje 

semundje qe ndikon ne

 reduktimin e mases kockore

 ,per shkak te nje mungese 

mineralesh brenda vete 

kockes.kjo patalogji jo 

domozdoshmerisht mund te 

te coje  ne ostoporoze,por

 sigurisht eshte nje faktor 

rreziku i cili mund te coje ne 

degradimin e semundjes .

Kjo mund te shikohet tek grate

 mbipeshe ,ne te cilat organi i 

melcise ka veshtiresi ne sintetizimin e vitamines D, e

 cila ndihmon ne forcimin e kockes dhe ne menyre te

 vecante "kalciumin".

Keshilla per forcimin e eshtrave

Per forcimin e eshtrave eshte i nevojshem Kalciumi, i cili , është më së shumti i pranishëm në produktet e qumështit. Por nëse nuk ju pelqejne keto produkte, mund te kete  dhe alternativa te tjera.Kur flasim për eshtrat e forta dhe të shëndeteshme, ekzistojnë dy materie më të rëndësishme ushqyese: kalciumi dhe vitamina D. Kalciumi forcon strukturën e eshtrave dhe dhëmbëve, ndersa vitamina D nxit shpërbërjen e kalciumit dhe rritjen e eshtrave. Këto materie janë më të rëndësishme në vitet e para te jetes, por mund të ndihmojnë edhe gjatë rritjes. Njerëzit në moshën deri në 50 vjecare duhet të marrin një mijë miligramë kalcium dhe 200 njësi internacionale (IU – International Units) vitaminë D në ditë, ndërsa njerëzit mbi moshën 50-vjeçare duhet të marrin 1.200 miligramë kalcium dhe 400 deri 600 njësi internacionale vitamina D në ditë. 

Ja 9 ushqime (dhe pije) me të cilat mund të vini lehtë deri tek këto materie.


1. Jogurti. - Shumica e njerëzve e merr vitaminën D nga dielli, por ajo mund të konsumohet edhe përmes ushqimit të pasur me atë vitaminë, si jogurti. Me një gotë jogurt mund të përmbushni sasinë gati sa nevoja ditore për kalcium. Shumë kompani prodhojnë jogurt të payndyrshëm që përmbajnë 30 për qind kalcium dhe 20 për qind të vitaminë ditore D.
2. Qumështi. - Ka arsye pse qumështi është burimi më i popullarizuar i kalciumit. 250 ml qumësht pa yndyrë do t’ju kushtojnë 90 kalori, por do t’ua japin 30 për qind të dozës ditore të kalciumit. Zgjidhni qumështin me më shumë vitaminë D dhe do të dyfishoni përfitimin. Nëse nuk mund të pini tri gota qumësht në ditë, tentoni të bëni frape të pemëve, e cila me të gjithë anët e mira të qumështit do t’u japë edhe më shumë materie ushqyese përmes pemëve.

Lëngu nga bima e grurit ndihmon në luftë kundër kancerit

Lëngu nga bima e grurit

 ndihmon në luftë kundër

 kancerit Lëngu i fituar nga 

bima i grurit, më saktë nga 

farat e grurit është

shpallur si super-pije për rini

 dhe bukuri. Yjet e Hollywoodit e pinë

Mëllaga e bardhë


Rrënjët e prera, të qëruara 

dhe të thara, si dhe gjethet 

mëllagës ose mollohires 

shërbejnë si drogë. Bima


 zakonisht në zonat e ulëta,

 në vende më lagështi.

Droga përdoret kundër pezmatimit të rrugëve të


 frymëmarrjes dhe të fytit, për të lehtësuar nxjerrjen e

 gëlbazës; për të shpëlarë fytin dhe hundën; në pezmatime 

të rrugëve urinare dhe të zorrëve; në diarre.

Ndryshe nga çajrat e tjerë çaji i mëllagës së bardhë


 përgatitet duke e hedhur drogën në ujë të ftohtë. 1 lugë 

gjelle me drogë të grimcuar hidhen në një gotë ujë dhe 

përzierja lihet 6 orë. Pihen doza të tilla disa herë në ditë

. Njësoj përgatitet çaji për gargarë dhe bëhet gargarë disa

 herë në ditë. Çaji i rrënjëve mund të përgatitet dhe duke

 hedhur drogën e grimcuar në ujë të përvëluar.

Përdoren dhe lulet e mëllagës së madhe (Althaea rosea) si


 zbutëse në bronkit; si laksative të lehta; kundër kollës. Çaji i

 kësaj bime përgatitet duke zier 2 lugë gjelle lule në 1 gotë 

ujë. Pihen 2-3 doza të tilla në ditë.

Avocado nje kure popullore per parandalimin e semundjeve kardiovaskulare

Avocado nje frut tropikal i pasur me substanca ati oksidante mund te jete nje aleat i perkryer ne luften kunder fillimit te semundjeve kardiovaskulare .Jane keto rrezultatet e nje studimi te kryer prane 
Pennsylvania State University   te kordinuara nga dr Li Wang dhe nga doktoresha Penny Etherton .Studiuesit amerikane kane studiuar efektet e

Antiflamatoret natyrale dhe TISANA

BIME DHE PEME ANTI INFLAMATORE

 Kundra inflamatoret natyrale jane kurat me te mira kunder inflamacionit ne kushtet e shtepise ,pa efekte anesore sic mund te jene ato farmakologjike .Bimet mjeksore dhe ato antiflamatore lejojne invertimin e procesit te pezmatimit,duke kuruar shendetin tend .Bimet mjeksore sic eshte trumza ,rigoni,hithra,te cilat mund ti pergatisim si cajra dhe     tisana     (perzierje erbash te ndryshme e pergatitur ne forme caji,) jane alternativa shume te mira natyrale .Nje nder bimet mjeksore qe ndihmon ne reduktimin e inflamacionit eshte dhe kamomila
 keshtu pra sna mbetet gje tjeter te themi ,konsumoni TISANA

TISANA perzierje erbash te ndryshme e pergatitur ne forme caji,

Kure kundra infeksioneve ne rruget urinare

Nje  tjeter kure natyrale  ekselente kundra infeksionit ne rruget urinare eshte lengu i boronices ,qe eshte nje nga produktet me te rekomandueshme per keto raste .Ky frut ka aftesi mrekulluese ,persa i perket infeksioneve te shtrirjes urinare ,dhe vjen e perdoret per kete qellim prej shume kohesh.Keshtu pra nuk ka asgje me te mire sesa konsumimi i ketij lloj fruti ,si dhe pergatitja e disa sukove prej tij.Mbani mend e rikujtoni se bakteri qe shkakton kete lloj infeksioni aderon perseri ne muret e rrugeve  urinare,dhe per kete motiv pirja e shume lengjeve eshte kura me e mire ne kushtet e shtepise kunder infeksionit te rrugeve urinare ,mbani mend gjithashtu se duhet pire deri ne 3 litra uje ne dite ,te pakten per ke perballet me keto probleme

MUND TJU INTERESOJE GJITHASHTU DHE 
 KLIKO LINKUN POSHTE

Mjekimet popullore kundra infeksioneve te rrugeve urinare

Mjekimet popullore kundra infeksioneve te rrugeve urinare

Infeksionet e rrugeve urinare jane ekstemisht te bezdiseshme .E
dhe pse ne vecanti godasin me teper grate sesa burrat ,sidoqofte cdo njeri mund te te vuaje .Fale  produkteve natyrore mund te eleminosh infeksionin nga rruget urinare nga organizmi yt ne menyre shume te shpejte 

Qepa dhe hurdha fale permbajtjes se tyre antibakterike dhe antiseptike mund te luftojne cdo lloj infeksioni te rrugeve urinare .nje kure e mire eshte thjesht dhe pergatitja e nje supe me te dyja keto bime.Kjo eshte rreceta ,per nje liter uje : dy qepe mesatare te prera,4 thelpinj hudher te prere per  gjysem ,dhe pak rozmarine e trumze .Lerini te ziejne per 15 minuta ,kullojini dhe e pini nga nje gote e gjysem dy here ne dite  

Infuz prej hudhres e limonit per shendetin tend

Perzierja e hudhres me limonin jane celsi per shendetin e cdonjerit nga ne .Qe te  dyja keto produkte ne permbajtje kane aftesi qe i  bejne mire cdo njerit.Ketu po ju paraqesim nje infuz te  interesant  qe jep rrezultate te  jashtezakonshme ne fusha te ndryshme 

Kombinimi i hudhres me limonin paraqet nje ndryshim ideal per shendetin tend .Aftesite e ketyre dy produkteve fuqizohen kur bashkohen me njera tjetren .Ky infuz shume funksionesh eshte perfekt per nevojat e trupit tend 

Shume kura popullore nga hudhra

Nese pyesni ekspertet  e fitoterapise sigurisht do te jene dakord mbi faktin se hudhra ose ndryshe (hurdha) eshte nje nga aleatet me te mire natural ne dispozicion te njeriut .Dhe nese pyesni mjeket popullore dhe gjyshrit ose gjyshet tuaja ,mundesisht do te pergjigjeshin ne te njejten menyre .Hurdha eshte e vetme dhe mbetet unike .

Perzierja e mjaltit me kanellen per zgjidhjen e shume problemeve shendetesore

Perzierja e mjaltit me kanellen ndihmon ne zgjidhjen e shume problemeve shendetesore  te cilat po i rendisim si me poshte 

SEMUNDJET E ZEMRES 
Konsumimi i perditeshem i mjaltit me nje fete buke ne mengjes zvogelon ne menyre te ndjeshme kolesterolin ne arterie ,domethene ul rrezikun e atakut ne zemer.Njekohesisht ndihmon dhe vete personat qe vuajne nga semundjet kardiake .Pasi arteriet humbin fleksibilitetin ,mjalti dhe kanella i rigjenerojne ato 

loading...