Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Hithra ne mjeksine populloreHithra  ndihmon dhe lufton  dhimbjet  e kyçeve ( si reumatizmat ), dhimbjet  e  mesit, dhimbjet  e nervit shiatik. Ajo është përdorur për problemet e mëlçisë dhe veshkave dhe ndihmon gjithashtu për të luftuar gurët në rrugët urinare. 
Për këto arsye, përdoreni këtë bimë në formën e çajit ose si ekstrakt të freskët bimore. Kundër dhimbjeve inflamatore (reumatizma), provoni atë ta vendosni si gjethe: merrni gjethe të freskëta dhe përziejini me baltë të gjelbër, vendosini ato në zonën që ju dhemb për rreth 30 minuta. 
Ai gjithashtu ka edhe veti kundër infeksioneve për problemet e gojës (ulcera) dhe infeksionet në fyt (grykët), gargarë me bazë të hithrës mund të jenë një zgjidhje. Për përdorim të jashtëm, aplikoni një locion, i cili është një aleat i zgjedhjes kundër puçrrave të fytyrës dhe ekzemave.
Për meshkujt, hithra rekomandohet për përdorim kundër hipotrepisë së prostatës.
Së fundi, një këshillë për nënat e reja që i japin gji foshnjave të tyre: hithra është një bimë që stimulon prodhimin e qumështit.

Sherebela dhe shume perdorimet e saj


  1. Sherebela eshte nje ndihmese e madhe  per sa i perket

     crregullimeve  dhe problemeve  te melcise 
  2. Ndihmon ne paksimin e djerses dhe problemet e dehidratimit te trupit
  3. Ndihmon kur pickohemi nga merimangat dhe kandilat e detit ,duke e perdorur si shplares dhe pastrues 
  4. Eshte e efekteshme per shume probleme te lekures 
  5. Tek femrat  ndihmon per menopauzen
  6. Gjithashtu eshte shume e efekteshme ne trajtimin e depresionit nervor si dhe ankthit
Menyrat e perdorimit
 Perdoret ne forme caji, infuzi, ose si shplares ,sipas rastit


Bananja ky frut magjik dhe energjik
BANANANJA

“Kurrë mos i vendosni bananet në frigorifer”!.
Kjo është interesante.

Bananet përmbajnë tri lloje sheqeri natyral: sukrozën, fruktozen dhe glukozën e kombinuar me fiber (lloj substance). Bananja jep energji të qëndrueshme dhe substanciale.

Caji i gjelber kunder akneve e ndihme per problemet e lekures

Caji i gjelber ka shume efekte pozitive per organizmin e njeriut kjo i dedikohet pranise se polifenolevene ne permbajtjen e tij.Nga kremerat me permbajtje nga ky caj zvogelohet ne menyre te ndjeshme prodhimi i sebumit ne fytyre .Ai ndihmon ne mos  shfaqjen e yndyres ne lekure ,gjithashtu eshte nje ndihme e madhe dhe kundra akneve si dhe shume i perdorshem ne zgjidhjen  e problemeve  te tjera te lekures

 perdorimi:

Shplahet fytyra me te ose perdoret ne forme kremi me permbajtje caji te gjelber 

Dhimbja e kokes sipas metodes kineze largohet me ane te pikes "HOKU"

Nga studimet e bera  u verejt se kinezet besojne se cdo semundje ose dhimbje  ne trup vjen si rrjedhoje i crregullimit te gjendrave te energjise se trupit .Nje nga pikat qe sherben per te ndaluar dhimbjen e kokes eshte ajo e ashtequajtura sipas kinezeve pika "hoku" e cila gjendet e pozicionuar  ne pjesen e siperme te dores mes gishtit tregues e atij te madh, ndryshe polici.Shtypja mbi ate pike  (sipas figures )ndihmon ne kalimin e dhimbjes se kokes .

Si mund ta gjeni kete pike ne doren tuaj 
duke bashkuar dy gishtat me njeri tjetrin dhe pika qe quhet HOKU gjendet ne vendin ku duket muskuli

Si ta praktikoni kete metode 
Pasi gjendet pika HOKU me doren tjeter ushtrohet trysni dhe shtypet me ndihmen e gishtit te madh dhe nga poshte me ndihmen e gishtit tregues ,ne menyre qe shtypja te drejtohet drejt gishtit te madh .Praktikojeni kete menyre per rreth nje minute dhe pastaj nderroni doren 

Proteinat qe i nevojiten njeriut

Proteinat ditore  qe i nevojiten trupit te njeriut varen nga  pesha trupore e secilit prej nesh ,dhe sipas llogaritjeve nevojitet 0.8-0.9 gram per kilogram peshe trupore.Dhe per ata me fizik me te shendeteshem sic jane ata te bodybuilding mund te nevojitet 1.5-2 gram per kilogram ne dite. Ketu po paraqisim tabelen e proteinave qe duhen marre ne nje dite sipas peshes trupore 

Pesha 45 kg 81 gram ne dite

pesha 50 kg 90 gram ne dite
pesha 55 kg 99 gram ne dite
pesha 60 kg 108 gram ne dite
pesha 65 kg 117 gram ne dite
pesha 70kg 126 gram ne dite
pesha 75 kg 135 gram ne dite
pesha 80 kg 144 gram ne dite 
pesha 85 kg 153 gram ne dite 
pesha 90 kg 162 gram ne dite

Keto nevoja per proteina  ndryshojne sipas moshes dhe gjinise ,pershembull grate kane me pak nevoje per keto proteina sepse masa muskulore e tyre eshte me e vogel  . Keto nevoja trupi i njeriut i permbush duke konsumuar ushqim me origjine kafshesh ose bimesh te pasura me proteina
loading...