Rrushi dhe kurkuma nje ndihme natyrale kundra tumorit te gjirit
  kurkuma ndryshe quhet shafrani i indise
Fruta, ereza dhe perime  per  te luftuar tumorin ne gji . Sipas asaj qe kanezbuluar shkencetaret kohet e fundit  dhe pikerisht ata te  Louisiana State University.Duhen komsumuar erezat frutat si rrushi dhe e quajtura kurkuma (qe ndryshe quhet shafrani i indise ) ,nje lloj tjeter ushqimi qe ndalon rritjen e qelizave tumoriale eshte dhe quhet tofu
 (tofu eshte nje lloj djathi vegjetal  i cili perftohet nga perdorimi i qumeshtit te sojes ,ajo qe e ben me te vecante eshte ngjeshja qe i behet dhe prerja ne forme kubash te vegjel ajo mund ta kete prejardhjen nga orienti si  kina, japonia, korea, Vietnami, Thailandia, kambogia ).

Rrushi ,kurkuma ,brokoli dhe tofu sipas studiueseve jane te pasura me perberes kimike natyrale dhe shume te perdorshem ne kuften kunder kancerit te gjirit. Nga kurkumina qe eshte prezente tek kurkuma dhe deri tek izoflavonet e tofus dhe duke kaluar tek resveratroli i rrushit ,pra jane keto perberesit qe kane ne vetevete  keto produkte dhe mund te parandalojne tumoret ne gji.
tofu: lloj djathi vegjetal nga qumeshti i sojes

Eshte esenciale qe keto produkte duhet te kombinohen ne njefare menyre te kombinuar . Secili ne vetvete nuk do te ishte ne gjendje  te prodhonte efekte te vecanta,por te kombinuara bashke mund paraqesain nje ndihme te vlefeshme natyrale kunder kesaj patologjie .

loading...