Recete kuzhine per hipertension

Ata që vuajnë nga tensioni i lartë duhet të bejne kujdes se çfarë ushqimi konsumojne. Për këtë qellim eshte e rendesishme ,  shmangja e  yndyrnave dhe kriprave  . Këto receta mund të jenë të dobishme e thelbesore për tu ushqyer ne menyre te shendeteshme e për të mbajtur presionin nen kontroll .


 Te hash ne menyre te  shëndetshëshme ,e  të balancuar dhe duke shmangur listën e ndaluar te ushqimeve për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni ,  ndonjëherë duket  teper e komplikuar . Por me përdorimin në sasi të mjaftueshme te perimeve dhe frutave në dispozicion , çdo gjë duket te jete shumë më e thjeshtë . Këtu ne ju ofrojmë një recetë interesante për tensionin e lartë që kombinon shumë perime me një perzierje te  shijshme te  frutave si ëmbëlsirë .

patate Ortolana

përbërësit:                                                              karciofi
Një kilogram patate
Gjysmë kg karciofi
Një filxhan bizele
një qepë
Një spec te kuq
Dy thelpinj  hudhër
Vaj ulliri
piper dhe ereza sipas deshires

Përgatitja :

Filloni  prerjen e  perimeve . Pritini patatet , eleminoni pjeset e forta te karciofit duke mbajtur vetem zemren , pritni qepët, hudhrat dhe specin e kuq. Filloni ti kaverdisni ne nje tigan me pak vaj ulliri  . Mbas pak shtoni dhe patatet.

Pasi i leme per pak kohe patatet shtojme dhe bizelet, së bashku me një lugë çaji piper dhe ereza sipas deshires  . Ju mund të përfundoni gatimin duke i zjere me avudh ose  duke shtuar ujë si dhe kripe sipas shijes . Ajo është .

Ju mund të shoqëroni  ushqimin e pergatitur me nje pergatitje frutash te shtryllura ne frulator me dardha dhe portokalle
loading...