loading...

Kura popullore kundra djerses

Djersitja është një mekanizëm fiziologjik i trupit te njeriut  " , e cila shërben për të ruajtur temperaturën e trupit në 37 gradë . Nëpërmjet djersitjes dhe avullimit trupi është në gjendje të zhduke nxehjen .
Kur ky mekanizëm nuk funksionon ajo mund të shfaqet tek ne  me ane te një çrregullimi te quajtur " hyperhidrosis" .
Hyperhidrosis është një problem i karakterizuar nga djersitje të tepërta të duarve dhe të këmbëve . Bimët mund të ndihmojë për të frenuar këtë incident të pakëndshëm .


Caj bimor anti - djersë
Hidh një lugë gjelle nga ajo e sherebeles të thata në një gotë me ujë të valuar . Lerini  gjethet te qendrojne  për pesëmbëdhjetë minuta dhe pastaj  filtrojini  ato .
Pini kete çaj një herë në ditë .

Përzierje bimesh  per djersën
Përzieni  30 g myshk nga ai i pemeve  me 70 g gjethe arre . Vloni  4 lugë përzierje nga ajo e myshkut me gjethet e arres  në një litër ujë për një çerek ore .
Filtroni perberesin e  zierë dhe  përdoreni ate ne pjeset e trupit ku ndjejme djersitjet duke u shplare  .

këshilla të tjera
Për të reduktuar erën e djersitjes është e këshillueshme që të përdorni rroba të bëra nga pambuku, mëndafshi ose me fibra natyrore që i japin mundësinë lëkurës tonë të marrë frymë .
Jo  fibrave sintetike që ulin ' ventilimin e lëkurës dhe mund të shkaktojnë alergji .
Ne higjene e mire si dhe depilipi ndihmon ne limitimin  shpërndarjes se aromave te keqia si dhe ajo kufizon formimin e një mjedisi të ngrohtë e te lagësht , ku bakteret mund te shumezohen me lehtësi të madhe .
loading...