loading...

Kamomila kunder stresit

 Kamomila në " antikitet , ishte e njohur ne ate kohe  për Egjiptasit dhe që konsiderohej nje anti-inflamator duke e  shenjtëruar kete bar si zoti Horus .

Shkenca ka identifikuar disa të përbërës aktivë qe gjenden ne te  si shumë të rëndësishme  dy vajra thelbësore përgjegjëse për ' qetësim si  : chamazulene dhe alfa - bisabolol .
Kamomila është ideale për të luftuar  sistemin e tretjes që perfshin dhe stomakun , por është përdorur edhe për dhimbje koke ," si ankthi dhe nervozizmi .
Mënyra më e mirë për ta konsumuar  atë, është çaji bimor që është shumë efektiv . Cajrat  bimore gjithashtu të rezultojë në dëbimin e gazit tek zorrët e trasha .
Ju gjithashtu mund ta merrni ate ne formën e esencës : disa pika të perziera me vajin e bajames se  ëmbël e cila lyhet në ' bark per të qetësuar tensionin dhe dhimbjet në stomak .

Kamomila është përdorur edhe për kujdesin e flokëve dhe është një zgjidhje e shkëlqyer për ndricimin e flokëve dhe pikerisht atyre  bjonde se me kalimin e kohës kanë tendencë të bëhen të errët . Për ta bërë këtë ju duhet të përgatisni  një infuzion me lule , duke e lene  të ftohet  , filtrohet   dhe përdoret   rregullisht pas larjes me shampo .

 Qese çaji me kamomil per qetesimin e syve
Mushet  një qese prej mëndafshi ose pambuku me lule  kamomili (ose livandoje dhe kamomil bashke e ndare në pjesë të barabarta ) dhe e vëmë atë në sy kur fleme , ose mund te  mbahet afer  kur fleme pa pasur nevoje ta veme mbi sy .
loading...