Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Disa kura popullore per semundjen e "stomakut"

Ja disa kura popullore per Semundjet e stomakut te cilat mund ti pergatitni lehtesisht . Stomaku gjendet ne pjesen e siperme te barkut, nene brinje dhe diafragme, dhe lidhet me gurmazin dhe zorret si nje kanal i perbashket, i cili vazhdon deri ne anus. Stomaku ka formen e nje qeseje, ndersa madhesia e tij ndryshon sipas moshes dhe gjinise. Stomaku eshte ne gjendje te zgjerohet dhe te mbaje lende ushqimore ne sasi deri ne disa litra. 
Çfare semundjesh mund te shfaqen ne stomak?

Ne stomak mund te shfaqen disa lloje semundjesh si gastrit akut dhe kronik, ulcera dhe hiperacidet. Ne semundjen e gastritit akut, cipa e stomakut infektohet, pezmatohet. Gjithashtu, cipa e stomakut, dobesohet nen veprimin e mikroorganizmave, nga substancat kimike, nga ushqimet e prishura dhe sidomos kur veprohet kundra rregullave te higjienes.

Kurat popullore qe duhet te perdorim per anemine

-Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C.
-Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile.
-Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar.

Shega konsiderohet viagra e re

Po te pime nje gotë lëng shege në ditë jemi me shume te prirur drejt deshires seksuale si tek meshkujt, ashtu edhe tek femrat, duke krijuar një efekt të ngjashëm si Viagra.

Recete kuzhine per hipertension

Ata që vuajnë nga tensioni i lartë duhet të bejne kujdes se çfarë ushqimi konsumojne. Për këtë qellim eshte e rendesishme ,  shmangja e  yndyrnave dhe kriprave  . Këto receta mund të jenë të dobishme e thelbesore për tu ushqyer ne menyre te shendeteshme e për të mbajtur presionin nen kontroll .

CFARE ESHTE E MIRE PER SEMUNDJEN E "LUPUSIT"

Lupus është një sëmundje autoimune ( e cila formohet brenda trupit ) dhe qe  zakonisht eshte kronike . Megjithatë, disa gjëra mund të jenë të dobishme për të parandaluar zhvillimin e saj . Kontrolloni alergjite , shmangni stresin dhe kuroni mëlçine janë keto disa nga faktorët e rëndësishëm qe duhen pare .

Kure me kanelle per diabetin

A e dini se kanella mund të jetë e mirë për të ulur nivelin e sheqerit në gjak ? Vetëm ndiqni udhëzimet në këtë artikull për të mesuar te mirat e saje kundër diabetit .
Edhe pse të gjithë e dinë se diabeti është një sëmundje kronike pa shërim e njohur deri më sot , kjo nuk do të thotë se ne duhet të terhiqemi duke mos u perpjekur e kujdesur per te  . Ka shumë mënyra për të trajtuar problemin në mënyrën më të mirë e të mundshme . Një prej tyre është dhe përdorimi i disa kurave juridike natyrore në kushtet e shtëpise .

Kure shtepie me kanelle e mjalte per kolesterolin

Mjalti dhe kanella,  nuk është e çuditshme aspak te thuhet se  mbi të gjitha ajo mund të jetë e mirë kundër "hypercholesterolemise" (kolesterolit te tepert).

Aktiviteti fizik per tu dobsuar, gabimet qe duhen shmangur

Shpesh  flasim për aktivitetin fizik dhe  humbjen e peshës , por shpesh  kjo nuk ndodh , pavarësisht nga një dietë e ekuilibruar. Pyetja që lind është : pse? Shpjegimi është i thjeshtë , ka disa gabime qe duhen shmangur . Është e rëndësishme ndjekja e rregullave të sakta e të thjeshta , por të rëndësishme .

Para së gjithash ,  kryerja e një aktiviteti fizik për humbje peshe do të thotë se ajo duhet  mbështetur  me një dietë të shëndetshme dhe me mënyrë jetese të ekuilibruar . Nuk mund te humbni peshë në qoftë se ju nuk i bëni këto elemente të punojnë së bashku . " Mens sana në corpore Sano ' , sic citohet nga nje thenie  Latine , mendje të shëndoshë në një trup të shëndetshëm .Dhe vetem  pas kësaj filozofie , do të vijë  humbja e  peshës , ashtu si ne dëshirojmë .

12 gabime qe duhen shmangur ne nje diete

Te vihesh ne diete sic e dini është e vështirë , dhe nganjëherë rezultatet janë të ngadalta për të arritur qëllimin tone  , duke rezultuar në zhgënjimin total . Por shpesh nënvlerësohen disa aspekte dhe ne bëjmë gabime që na bëjnë që të " vuajmë "pa qene e nevojshme .

Le të shohim se cilat janë gabimet më të zakonshme që behen  gjatë një dietë .

Kura popullore kundra zbokthit

Zbokthi është një patologji e lekures se kokes , e cila vjen në formë te bardhë dhe të thate në rrenjen  e flokëve . Një pengesë  e bezdisëshme dhe aspak e këndshme . Këtu më poshtë ju do të gjeni këshilla dhe kura natyrale për të luftuar zbokthin .

Floke te bute e te shkelqyeshem

1-Zierje e sherebeles me rum 
përbërësit :
250 g me lule të thata nga gjethet e sherebelës, 250 ml rum 
përgatitja: 
Përgatitni  duke  zierje e duke vluar në një litër ujë për një çerek ore 250 g  lule të thata nga sherebela . Vendoseni atë në një shishe dhe lërini të kullojne për dy ditë, lëkundeni  herë pas here.

kure me "'hithër " kundra pucrrave (seborreas).

Përgatitni një zierje duke vluar  në shume 

 pak ujë, 500 g gjethe të freskëta hithre për

 rreth një

 minutë. Filtrohen dhe shtryllen  me një

  garze sterile  .Shtoini  një sasi të barabartë

 me ate te lengut te perftuar " vaj nga ai i

 ricinit "përzieni mire kontenutin qe te 

krijohet nje mase homogjene e lengeshme.

 Përdorimi

  Mund te perdoret  dhe dy herë në javë,ne vendet  ku

 jane pucrrat ose ndryshe sic quhet seborrhea. 


Fasulet: miqte e mbajtjes se peshes e hipertensionit

Fasulja eshte  një bime me prejardhje nga   Brazili dhe Argjentina , e cila u soll në Evropë nga Kristofor Kolombi . Në përgjithësi  hahet fara ose kokrra  e saje  , por mund te konsumohet dhe e tera si ne rastin e bishtajes  .

Perdorimi dhe te mirat e ullirit

Pema e ullirit është një

 pemë me gjelbërim të 

përjetshëm që rritet 

pothuajse kudo në Mesdhe

 dhe mund të arrije nje

 lartesi  deri në 13 metra e 

gjatë .Gjethet e saj kane 

veti febrifughe ( qe  ulin temperaturen

Dhimbja e fytit dhe cfare duhet bere


Një nga gjërat e para që  bëhet për të lehtësuar simptomat e dhimbjes  së fytit eshte dhe duhet  ulur temperatura e brendshme ne shtepi si dhe te behet  lagështimi (umidifikimi ) i ' ajrit . Ju duhet të shmangni pirjen e duhanit në  kushtet e shtëpise si dhe te behet  ajrosja e saj   për të larguar  mikrobet , pini shumë lëngje dhe zgjidhni

Te mirat e kafese


Për të shfrytezuar sa me mire  te mirat e e kafese  eshte e 

keshillueshme pirja e saje ne kohen e duhur e ne momentin

 e duhur  :

-Kafeja e mengjesit sapo zgjohesh  , stimulon veshkat dhe

lehtëson ' eleminimin  e mbeturinave

Kure e keshilla per eren e keqe te gojes (halitosis)

" Era  e keqe e gojes ( ose ndryshe halitosis) është një çrregullim për ata që e kanë dhe për ata që duhet ta durojnë kete  erë .
Shkaku i halitosis në shumicën e rasteve është në përgjithësi për shkak të higjienës orale , probleme me mishrat , dhe grimcave të ushqimit që kanë mbetur në zgavrën e gojës dhe qe dekompozohen .

Hidroterapia kundra stresit

Trupi i njeriut është i përbërë nga 70%  me ujë , i njëjti raport që ekziston midis deteve dhe tokës . Si në tokë ,ashtu dhe në  e trupit njeriut uji  është i shpërndarë përgjatë kanaleve të gjakut ( " sistemi i  qarkullimit të gjakut ) dhe pastaj mlidhet ( në veshka , fshikëz dhe sistemin limfatik ) . Uji është një ndërmjetës i madh : në " Trupin e njeriut, rregullon shkëmbimet midis mjedisit të brendshëm dhe të jashtëm dhe është shumë i hapur për ndryshimet e temperaturës , per kete arsye trupi djersit  kur është e nxehtë .

Kamomila kunder stresit

 Kamomila në " antikitet , ishte e njohur ne ate kohe  për Egjiptasit dhe që konsiderohej nje anti-inflamator duke e  shenjtëruar kete bar si zoti Horus .

Kura popullore kundra djerses

Djersitja është një mekanizëm fiziologjik i trupit te njeriut  " , e cila shërben për të ruajtur temperaturën e trupit në 37 gradë . Nëpërmjet djersitjes dhe avullimit trupi është në gjendje të zhduke nxehjen .
Kur ky mekanizëm nuk funksionon ajo mund të shfaqet tek ne  me ane te një çrregullimi te quajtur " hyperhidrosis" .
Hyperhidrosis është një problem i karakterizuar nga djersitje të tepërta të duarve dhe të këmbëve . Bimët mund të ndihmojë për të frenuar këtë incident të pakëndshëm .

Kure nga arra kunder herpesit

'Herpes ose erpete nga  temperatura është një sëmundje e lëkurës e shkaktuar nga nje virus zakonisht i  shoqëruar  nga  sulmi i etheve. Kjo situate   manifestohet nga fshikëza ose fllucka të vogla të bardha pranë buzëve, nga e  cila fillojne  të dalin  jashtë  (serositiset)  nje  leng si ne te verdhë trasparent e cila me pas fillon te rrjedhe gjak. Normalisht qe te sherohet plaga te pakten duhen rreth dy jave. 
Sigurisht neve na  duhet të veprojme  shpejt qe në shfaqjen e parë të kësaj shfryrje ne buze per të parandaluar formimin e njollat ​​e tjera. 
Ja  receta e përkryer e përbere nga kontenuti  i arres ne menyren   natyrore për të luftuar 'herpes. 

 Perberes  Arre  kundër 'herpes 

Përbërësit: 60 g gjethe arre, 1 litër ujë '
Përgatitja: Vendosni për të paktën per orë gjethet e arres  në një litër 'ujë të ftohtë. Lerini te ziejne ne uje te valuar per rreth 2-3 minuta me pas lerini te kullojne per nje cerek ore ". Aplikojeni  në doza të vogla tek vendi i sëmurë.

Tumori ne gji ;parandalimi fillon nga nje menyre korrekte e te jetuarit

Tumori ne gji: sekreti per te shmangur ate qe tashme definizohet si e keqja e shekullit .Dhe ajo qe duhet bere eshte nje gje shume e thjeshte : te ndjekesh nje stil korrekt per jeten .Dhe ajo qe do te thote dhe qe eshte primare adoptimi i nje diete te mire si dhe praktikimi i nje aktiviteti fizik.

Rrushi dhe kurkuma nje ndihme natyrale kundra tumorit te gjirit
  kurkuma ndryshe quhet shafrani i indise
Fruta, ereza dhe perime  per  te luftuar tumorin ne gji . Sipas asaj qe kanezbuluar shkencetaret kohet e fundit  dhe pikerisht ata te  Louisiana State University.Duhen komsumuar erezat frutat si rrushi dhe e quajtura kurkuma (qe ndryshe quhet shafrani i indise ) ,nje lloj tjeter ushqimi qe ndalon rritjen e qelizave tumoriale eshte dhe quhet tofu

Ja perse mashkulli fle mbas te berit seks

Sa e sa here femrat pyesin se perse mashkulli  fle mbas te berit sek ?Pergjigja eshte shkencore ,kjo ndodh sepse  eshte nje nevoje fiziologjike . Ai pasi ka bere seks ,ka vetem deshire te flere, pohojne grate duke leshuar ofeza  per meshkujt se jane egoiste te pa edukate  e siperfaqesore.Por nuk eshte ceshtje edukimi ose egoizmi ,por eshte thjesht nje proces fiziologjik thone shkencetaret .

Èshte gjithmone nje argument i gjalle diskutimesh  ne cift ,mbas seksit mashkulli

Dhimbja e shpines e ftohjet kure me kripe kokerr madhe


Kripe kokerr madhe kunder dhimbjeve reumatizmale e 

muskulare: cfar hyn ketu kripa  kokerr madhe dhe dhimbjet 

muscolare  ?

 aplikim i kripes se nxehte ,mbi pjesen e dhimbjes e
 cila terheq gjithe te keqen te themi  ne vetevete ,dhe ben te zhduke ne menyre te magjishme 
aty ku  dhemb . 
Ja se si behet:
loading...