Vaji i limonit dhuntite kurative per fytyren e aknen

Limoni èshte nje nga frutat me te zakonshme qe gjenden ne kuzhine  . Ky agrum  është përdorur
 zakonisht si një përbërës në përgatitjen e

 piatancave me baze peshkun ose  ne koktailet e
 frutave , por gjen hapsire perdorimi edhe si rregullator  aciditeti ne shume produkte te konfesionuara si marmelata e sukot e frutave .

Dhuntite  kuruese

Te shumta jane dhuntite kuruese  qe mund te perftohen si nga lengu ashtu dhe nga vaji i tij esencial qe nxirret nga limoni . Mbi te gjitha ate antibakteriale dhe antinflamatore, e perdorshme per shembull per te luftuar acnen(pucrrat ne fytyre). Do te mjaftonin nje ose dy pika ne dite nga vaji i limonit  per shfryrjet e lekures ne fytyre per te arritur rrezultate  shume te mira ne kohe te shkurter. Duke u perdorur disa here ne dite mund te jete i dobishem dhe per te luftuar shfaqjen e pucrave (lythave).

Te pastrosh fytyren e ta mbash te hidratuar dhe te shendeteshme eshte e mundur fale vajit te limonit   e perdoreshme si per kujdesin e lekures ne pergjithesi ashtu dhe si nje maske fytyre .Dhe ja ajo qe nevojitet   per te realizuar  kete maske .
Perdorni ne kete rast 3 luge kos natyral  me nje luge mjalte dhe disa pika vaj limoni .Aplikojini mbi fytyre  per rreth  20-30 minuta  e  me pas shplajeni me uje te bollshem te vaket . Kjo perzierje eshte shume e mire dhe per lekure te yndyrshme .

Kete vaj mund ta gjeni dhe ne ebay me cmim te arsyeshem

http://www.ebay.it/itm/Olio-Essenziale-di-Limone-10-ml-/321374117227?hash=item4ad363dd6b

VAJI I LIMONIT I BERE NE KUSHTET E SHTEPISE 
loading...