Recete natyrale per renien e flokeve me aloe vera

Per nga vete natyra, l'aloe vera zevendeson ne te shumten e rasteve produktet e bukurise. Kurse ne livelin e rrenjes se flokut reagon duke e c,elektrizuar dhe larguar sasite e yndyres  qe bllokojne tubat e fijeve te flokeve, duke qene shume e efekteshme ne trajtimin e zbokthit dhe qe sic e dime eshte nje nga faktoret kryesor ne renien e flokut , po nuk u trajtua ne kohen e duhur.  Mbi te gjitha komponentet e aloe veras  stimulojne rigjenerimin dhe ushqyerjen e tyre duke faforizuar rikuperimin e flokeve .

L'aloe vera  eshte konsideruar si nje nga burimet me te mira per mbajtjen e flokeve ne menyre te shendeteshme,duke i ushqyer thellesisht ato ,ajo aktivizon mekanizmin e rigjenerimit duke stimuluar rritjen e tyre,ndalon renien dhe ben qe te duken te forte dhe te bukur .

Ne cdo rast penetrimi i thelle i aloe veras ne rrenjen e flokeve  favorizon rikuperimin e renjes,duke  ushqyer 
me minerale ,vitamina , aminoacide  dhe enzima ,te cilat ndodhen ne permbajtjen e saje . 

Nese ne treg egzistojne produkte te aloe veres , si ne forme shampoje ose ne forme balsami shume nga parimet e mesiperme  gjenden ne te por menyra me e mire qe te perfitohet maksimumi eshte ajo e perdorimit ne menyre natyrale.

PERGATITJA :

  • aloe vera, 1 cope 
Menyra e aplikimit :
  • Mund te perdorni sukon (lengun) e  aloe veras si  shampoo, fiksuese  ose si  balsam.
  •  sukoja perftohet nga gjethet (kercellet ) , dhe eshte nje leng un liquido gelatinoz dhe trasparent te cilit duhet ta aplikosh drejt e ne rrenje te flokut duke e masazhuar ne menyre qe te ndihmoni penetrimin.
  • Mund ta leni te veproje ate per disa minuta ose gjithashtu ajo mund  te veproje gjate gjithe nates por duhet kujdes pasi  duke e lene shume gjate mund te krijoje tharjen e flokeve  me pas duhen shplare me uje te vaket e te bollshem .
loading...