Kosmetike te bera ne kushtet e shtepise

Èshte e mundur qe ju te kujdeseni per pamjen tuaj duke perdorur kosmetiket e bera ne kushtet e shtepise qe mund te kene per baze produkte si mjalti, limoni, vaji etj... . Te pergatisesh kosmetike ne kushtet e shtepise  krijon nje avantazh si per sa i perket shendetit te lekures ashtu si  edhe nga pikpamja ekonomike : produktet e realizuara ne kushtet e shtepise nuk  permbajne substanca shtese  sic jane ato kimike .Perpara se te filloni pergatitjen duhet ditur dhe kujtuar se produktet e bera ne kushtet e shtepise duhen konsumuar menjehere kur ato pergatiten dhe jo te konservohen sepse rrezikohet ndotja nga mikrorganizmat.E rendesishme eshte gjithashtu te njohesh mire dhe tipin e lekures tende  nese eshte e yndyrshme e perziere ose e thate gjithashtu duhen mbajtur ne konsiderate dhe alergjite ose semundjet specifike ne lidhje me lekuren .Ja disa produkte te bera vete  .


Fytyra: pastrimi dhe maskat
Nje pastrim i mire eshte gjeja e pare drejt hapit te bukurise e shkelqimit te lekures tuaj.Mund te pergatisim nje produkt duke perziere nje luge mjalte te lengshem e nje luge sheqer: shtrijme perberjen mbi fytyre duke e mesazhuar ate lehtesisht ,e leme te veproje per disa minuta e me pas e shplajme me uje te bollshem . ne rast te nje lekure te yndyrshme shtojme dhe leng limoni ,dhe per lekure te thate sheqer me kos natyral  lihet te veproje disa minuta e me pas shplahet me uje te vaket e te bollshem .
Maskat  sherbejne per ta bere lekuren me te bute e me fresket duke garantuar nje efekt antiage te menjehershem.
Maske ushqyese : perziejme dy luge mjalte tre luge vaj ulliri dhe nje te verdhe veze i perziejme mire dhe masa eshte gati per perdorim .
Maske shkelqyese kunder koloritit  te shuar dhe jo freskesise bashkojme ne nje ene kos natyral ,lengun e nje gjysem portokalli ,pasi i perziejme i aplikojme mbi fytyre dhe e leme te veproje per 5 minuta ,dhe e shplajme me uje te bollshem e te vaket .
Maske kundra rrullave: perziejme du luge mjalte dhe nje me leng karrotash ,e plikojme mbi fytyre dhe e leme te veproje per 20 minuta .Heqim masken duke perdorur nje cope pambuk te lagur me uje te vaket 

loading...