Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

NJERIU DHE AJO ME TE CILEN USHQEHET DUHET TE KRIJOJE KULTUREN E RE TE USHQIMIT DHE TE DIETES SE RE E CILA ESHTE NJE GJE SHUME E RENDESISHME PER TE KORIGJUAR TEJKALIMET NGA PERIUDHA E DIMRIT DUKE NDRYSHUAR IDENE MBI USHQIMIN.

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit duke u kujdesur fale nje ushqyerje korrekte dhe aktiviteti fizik.Me ardhjen e stines se veres mendimi i pergjitheshem eshte te dobesohesh me shpejtesi ,dhe nje nga shkaqet eshte dhe i quajturi "efekti yoyo",ose e thene ndryshe mungesa e nje stabiliteti vjetor.
Pergjate periudhes pranverore e me pas asaj verore fiziku jone shton kerkesen per kripra minerale dhe karotenoide ,nga   rrezet diellore dhe shtimit te djerses.Gjeja me e rendesishme ama eshte fillimi i te folurit mbi edukimin alimentar (ushqyerjes) te stilit te jetes ne pergjithesi dhe jo vetem asaj te nje diete normale.Nese jeni mbi peshe ose keni bere pak levizje dhe ushtrime gjate stines se dimrit ,eshte e nevojeshme te fillohet dhe ne menyre graduale ushtrimet fizike .Do te mjaftonin 30-40 minuta ushtrime dhe levizje me shpejtesine e frekuences kardiake pa u sforcuar  qe te keni nje stil pompimi nga poshte -lart .Ushqimet ideale per funksionimin e mire te qelizave jane patellxhani, specat, karrotat,sallata dhe gjithashtu eshte gjithmone e mire te merret norma dhe sasia  e duhur qe duhhet te jete korrekte e duhet moderuar ne nje maksimum prej 200grameve sepse kriperat prezente ne perime mund te mos lejojne jne tretje normale te produkteve si mishi peshku  etj..Mbi te gjitha eshte i rendesishem nje hidratim i mire ,dhe ja perse rekomandohet te pihet te pakten nje liter e gjysem uje ne dite .

PER FILLIM
Per dy javet e para eliminoni qumshtin dhe te gjithe nen produktet e tij ,ne menyre qe te filloni depurimin(pastrimin).Eshte i njohur fakti se keto produkte ushqimore rendojne sistemin limfatik .dhe nese ne dreke hame karbohidrate , ne darke duhet te preferohen proteinat dhe perimet 

NE MENGJES


Sapo te zgjoheni pini nje gote te mire me uje .Nje leng te shtryllur nje molle ose nje frut te stines dhe nje fete buke me drith integral ,ose 2-3 feta te biskotuara me marmellate pa sheqer mundesisht .Nese nuk deshironi lengun e shtryllur mund te perdorni cajin jeshil .Te keshillueshme dhe disa copa arrash perfekte per te thyer urine dhe mbrojtese te aparatit kardiovaskular 

NE ORET E PARA TE DITES OSE (GJYSEM MENGJES) 

Nje molle ose nje frut i stines me nje gote uje mund te jete zgjidhja e drejte  per te arritur deri ne dreke pa vleren e sheqerit jo shume te ulet dhe gjithashtu ndjesine e te qenit i uritur 


NE DREKE 

 • Zgjidh dhe alterno
 •  nje sallate duke shtuar spinaq te fresket i cili eshte i pasur me vitaminat Ae C dhe dy arra pak djathe te grire ,vaj ulliri dhe nje fete buke te zeze integrale
 • Supe makaronash ose orizi 
 • perime te ziera me pak vaj ulliri
 •  nje omlete me veze me ndonje perime e pjekur ne furre
 • sallate orizi me perime siper (rizoto) majdanoz , ullinj te zinj ,peshk tono  dhe nje djath mozarela nese eshte e mundur
 • peshk mundesisht i bardhe i pjekur ne furre me perime 
MBASDITE OSE NDRYSHE SIC QUHET (ZEMRA)


 • Nje caj i perzier nga disa lloje cajrash kamomila me coperin pershembull ,favorizojne proceset e tretjes 
 • nje frut te stines
NE DARKE


 • Kraharor i gjelit te detit sipas deshires,patate ne furre (reth 200gram)me rosmarine dhe pak vaj ulliri.
 • mish me permbajtje hekuri ose peshk i shoqeruar me perime
 • sallate ose supe me cereali (makarona oriz elbit )ose me perime si fasulet qiqrrat ,bathet etj....loading...