Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Cistitet si mund te kurohen me hither

Cistiti eshte nje nga gjerat me te shpeshme te bezdiseshme qe mund te godas ne menyre indiferente burrat e grate. Behet fjale per nje inflamacion te kanaleve urinare shkaktuar nga tipe te ndryshme bakteresh ,ne gjendje qe te provokojne dhimbje dhe djegie ne urinim ,si dhe ndjesine e te urinuarit shpesh
. Terapia qe ndiqet eshte ajo e antibiotikeve ,por mund ta ndihmoni  ate me anen e kurave e bimeve popullore
Nder shume bime diponibile ne natyre ,ajo qe mund te perdoret dhe gjithmone nen keshillen e mjekut eshte hithra .Ajo eshte bima me e efekteshme e me e mire per sistemin urinar ,ne vazhdim po japim arsyet .

Te ecesh me shume se 30 minuta ne dite ndihmon parandalimin e kancerit ne gji

Raporte te reja pozitive te konfirmuara mes te ecures e tumorit ne gji . Nje reduktim i rendesishem i rezikut sic e konfirmon spitali i sant anes ne Torino,ne te cilen kerkuesit kane nxjerre konkluzionin se nga 20 e  30% te reduktimit te semundjes .
Ushtrime fizike , te ecesh ne vecanti, njihet tashme si nje arme kryesore  ne parandalimin e tumorit ne gji .Sipas keruesve , nje shetitje e te pakten 30 minutave ne ajer te paster dhe nje ushqim i shendetshem do te prodhonte efekte te dukshme ne reduktimin e rrezikut kunder kesaj semundje  .

Uje me trendafila i bere ne shtepi receta per nje tonik delikat e te profumuar


Cfare eshte me e profumuar dhe delikate se sa nje trendafil ?Merrni  profumin nga petalet e tij 

shtoni delikatecen sekreteve tuaja te bukurise ! Pergatitni nje perberes me uje trendafilash  ne 

shtepi ,dhe do te keni nje tonik fricant qe do ta beje lekuren tuaj me te bute e me te 

mendafshte si petalet e trendafilit .

Ju duhen nje tufe trendafilash prej 12 copesh ,  natyrisht zgjidhni trendafilat te jene te fresket 


merrni trendafilat e celur dhe perdorni petalet me te mira.

Vendosni petalet e trendafilave ne nje ene  dhe mbulojini me uje te distiluar  reth 500 ml:

Perzierje vajrash per nje masazh relaksues te bere vete

Perkushtojini vetes nje masazh relaksues me vaj aromatik te bere vete ne kushtet e shtepise ,kura e bukurise natyrale me te gjithe aromat dhe bimet relaksuese !

Vaji i limonit i bere ne kushtet e shtepise


Per te pasur gjithe vitin profumin e limonit ne doren

 tuaj dhe te bere vete  , krijoni nje vaj nga ai i 

limonit ne kushtet e shtepise qe mund te perdoret sa

 here qe duam ne periudhen e veres !

Vaji i limonit dhuntite kurative per fytyren e aknen

Limoni èshte nje nga frutat me te zakonshme qe gjenden ne kuzhine  . Ky agrum  është përdorur
 zakonisht si një përbërës në përgatitjen e

 piatancave me baze peshkun ose  ne koktailet e
 frutave , por gjen hapsire perdorimi edhe si rregullator  aciditeti ne shume produkte te konfesionuara si marmelata e sukot e frutave .

Dhuntite  kuruese

Te shumta jane dhuntite kuruese  qe mund te perftohen si nga lengu ashtu dhe nga vaji i tij esencial qe nxirret nga limoni . Mbi te gjitha ate antibakteriale dhe antinflamatore, e perdorshme per shembull per te luftuar acnen(pucrrat ne fytyre). Do te mjaftonin nje ose dy pika ne dite nga vaji i limonit  per shfryrjet e lekures ne fytyre per te arritur rrezultate  shume te mira ne kohe te shkurter. Duke u perdorur disa here ne dite mund te jete i dobishem dhe per te luftuar shfaqjen e pucrave (lythave).

Te pastrosh fytyren e ta mbash te hidratuar dhe te shendeteshme eshte e mundur fale vajit te limonit   e perdoreshme si per kujdesin e lekures ne pergjithesi ashtu dhe si nje maske fytyre .Dhe ja ajo qe nevojitet   per te realizuar  kete maske .
Perdorni ne kete rast 3 luge kos natyral  me nje luge mjalte dhe disa pika vaj limoni .Aplikojini mbi fytyre  per rreth  20-30 minuta  e  me pas shplajeni me uje te bollshem te vaket . Kjo perzierje eshte shume e mire dhe per lekure te yndyrshme .

Kete vaj mund ta gjeni dhe ne ebay me cmim te arsyeshem

http://www.ebay.it/itm/Olio-Essenziale-di-Limone-10-ml-/321374117227?hash=item4ad363dd6b

VAJI I LIMONIT I BERE NE KUSHTET E SHTEPISE 

Te marresh rreze dielli bashke me vitaminen D ul rrezikun e sulmeve kardiakeUshqime te pasura me vitamine D dhe drita e diellit kunder parandalimit te semundjeve kardiovascolare. Ne mbeshtetje te kesaj teze ishte nje studim italian i udhehequr nga  Dr.ssa Monica Vendoia,kerkuese shkencore prane universitetit te novares , qe paraqiti  keto dite punen e saj  gjate nje takimi te kolegjit amerikan te kardeologjise ne Washington.

Yoga redukton stresin ne pacientet me tumor ne gji

Yoga  Konfermohet si nje ndihme e rendesishme per grate qe perballen me  tumorin ne gji . Te kesaj ideje dhe qe e mbeshtesin ate fuqimisht ishin shkencetaret e kerkuesit e University of Texas’ MD Anderson Cancer Centre,

Ushqyerja me domate ,nje ndihme natyrale per ndalimin e tumorit ne gji

Ndihma dhe kura natyrale e domateve eshte e rendesishme edhe ne neutralizimin e tumorit ne gji . Ne mbeshtetje te kesaj teze  ishin kerkuesit Rutgers State University of New Jersey,ne USA,qe konfirmojne se duhet  nje  konsum i  rregullt i domates  i cili  mund te garantoje nje aktivitet te rendesishem kunder carcinoma mammario.

Pjeshkat nje kure natyrale per te mundur tumorin ne gji

Tre pjeshka ne dite per te luftuar dhe sulmuar tumorin ne gji .  Ekstrati i ketij  fruti do te ishte i nevojshem ,sipas te dhenave te treguara nga kerkuesit ne shtetet e bashkuara (  USA,) ne reduktimin e kapacitetit te difuzionit te qelizave tumoriale.

Karrota nje kure naturale per ndalimin e tumorit te prostates

Ushqyerja me karrota mund te ndihmoje burrat qe te reduktojne rrezikun e tumorit te prostates.Kete konfermim e japin shkencetaret kineze te universitetit  Zhejiang ,ata gjithashtu pohojne se kane identifikuar zgjidhjen e mundeshme  te gjetur ne karotenoidet .

Kosmetike te bera ne kushtet e shtepise

Èshte e mundur qe ju te kujdeseni per pamjen tuaj duke perdorur kosmetiket e bera ne kushtet e shtepise qe mund te kene per baze produkte si mjalti, limoni, vaji etj... . Te pergatisesh kosmetike ne kushtet e shtepise  krijon nje avantazh si per sa i perket shendetit te lekures ashtu si  edhe nga pikpamja ekonomike : produktet e realizuara ne kushtet e shtepise nuk  permbajne substanca shtese  sic jane ato kimike .

Ushqimi me qumesht gjiri redukton obezitetin infantil

Obeziteti infantil eshte nje nga problemet e shekullit, menyra e te ushqyerit ne menyre te gabuar ,e stili i jetes jo i  rregullt sjellin fenomene gjithmone e me teper tek femijet qe nga fillimet e para te jetes se tyre , kane kile te teperta ,dhe se nuk kurohen ne kohen e duhur do te perballen me nje jete te veshtire ,dhe me probleme reale nga ana e shendetit .Obeziteti tashme eshte transformuar ne nje patologji per cdo moshe . Sipas studimeve te fundit te bera ne kete fushe ushqyerja e femijeve me qumesht gjiri redukton ndjeshem kete rrezik.

Studimi mbi obezitetin infantil u krye nga nje grup shkencetaresh irlandez,i publikuar ne nje nga revistat socile shkencore   “Social Science and Medicine Journal”,ne te cilin thuhet se sa me i madh te jete numuri i javeve te ushqyerjes me qumesht gjiri ,shume me i vogel do te jete mundesia e femijeve te zhvillohen ne peshe te tepert .
Perqindjet aktualisht jane te larta , le te mendojme per nje moment nese ushqyerja me qumesht gjiri  mund te zgjase nga 13 deri ne 25 jave , kjo gje do te reduktonte rrezikun e obezitetit deri ne 38 perqind dhe le te mendojme nese zgjat mbi 26 jave , kjo do te dhote shtimin e perqindjes te reduktimit te mbipeshes  deri ne 51 per qind .

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Shtimi i te mbipesheve zbret ne nivelin e moshes 10 vjece por  shtohet obeziteti ne shkalle europiane vendet me problematike te europes jane Anglia Italia e Qipro . Jo vetem kileve te teperta po shtohet dhe numri i semundjeve te shumta  shume te renda sic jane per shembull ato kardio vasculare .
Cilat jane gabimet me te shpeshta?
Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor :rezultojne akoma shume te frekuentuara zakonet e veset mes femijeve qe mund te favorizojne shtimin e peshes . Vetem 9% te tyre nuk frekuenton mengjesin  31% e tyre nuk e ben ate te rregudht; dhe 67% e tyre ben nje mengjes shume te bollshem e te rende ; ndersa  21% e prinderve deklaron se femijet e tyre nuk konsumojne frutat dhe perimet . Me teper se  43% konsumon ne menyre te rregudht pijet e embla me sheqer e me gaz , edhe pse dihen shume mire rreziqet e lidhura me to .

Seksi: hera e pare kushtezon te ardhmen seksuale

Eshte nje event qe le shenje ne jeten tone ,jemi duke folur per  seksin. Hera e pare kushtezon te ardhmen seksuale ,keq o mire si do qe te shkoje , eshte e pa evitueshme ajo mbetet ne mendjen tone dhe kur perseritet na sjell ne krahasim .Berja e seksit per heren e pare me mashkullin o femren e endrrave tona ,edhe pse kohet kane ndryshuar tashme ,eshte akoma shume e rendesishme ajo here e pare qe nuk harrohet kurre.

Te besh seks te zhurmshem jep me teper kenaqesi


E thote nje studim 

britanik, te besh seks te 
zhurmshem jep me teper 

kenaqesi ,sigurisht qe nuk
 flitet te hidhesh nga 

dollapi ne krevat si tarzani por
 zhurma personifikon menyren e nxjerrjes jashte te
 kenaqesise gjate aktit seksual 

Dhimbja e kokes luftohet me nenexhik

Nenexhiku ka shume te mira e nder keto kalimi i dhimbjes se kokes  ose te pakten kur flasim ne rastet me te renda ajo ndihmon ne reduktimin  e saj . Nje nga shkaqet e dhimbjes se kokes jane dhe mungesa e gjumit sforzot e mundimet ne jete , alergjite e ushqimit .Ndersa ne nivelin fizik mund te shkaktohet nga perkuljet jo te drejta te kolones vertebrale ,nga terheqjet muskulare etj... . 

Seksi redukton dhimbjen e kokes

Te besh seks mund te jete nje kure ose mjekim popullor kunder dhimbjes se kokes .Kjo e thene vjen sipas nje studimi gjerman te kryer  ne mbi 400 paziente qe vuanin per me teper se dy vjet nga migrenat e forta e dhimbjet e kokes te here pas hereshme .Ky konkluzion  thane studiuesit vjen fale "endorfines" nje anti dolorifik (kundra dhimbje) natyrale qe leshohet nga trupi  dhe reagon me sistemin nervor qendror per te reduktuar ose eleminuar dhimbjen e kokes .Eshte pare se me teper se gjysma e personave qe vuajne  nga migrena  dhe se gjate dhimbjeve kane pasur raporte seksuale  ,kante asistuar ne permiresime .

Fytyra:rrudhat dhe kurat antiage


Kush jane  armiqte e pare te bukurise? Shenjat qe shfaqen mbi fytyre dhe tregojne kohen qe kalon, ne nje fare menyre historia jone e shkruar mbi fytyre.
Por me ndonje  ndihme te vogel  eshte e munder te nderhysh  per te permirsuar  lekuren, sepse te kesh nje lekure te shendeteshme e te shndriteshme  jo vetem qe  i dhuron bukuri pamjes tuaj te jashtme  por krijon dhe nje sens harmonie  me vetveten duke dhene shume kenaqesi.

Aquacell:bateria qe karikohet me uje

Ne treg ekzistojne bateri nje perdorimshe ashtu si dhe ato te rikarikueshme  ,por dhe keto te fundit kane nevoje te rikarikohen me korent per tu kthyer te funksionueshme pasi ezaurohen. Baterite me uje ose ndryshe (aquacell) jo:mjafton te sfiletosh kapakun i pozicionuar ne pjesen e mbrapme , zhyteni per 5 minuta ne nje ene te mbushur me uje ,mbylleni dhe thajini me nje peshqir.Ne fund te procedimit baterite ( ne shitje ne formatin AA dhe AAA) do te kthehen te ndricojne dritat e dores,llampat aparatet fotografike lojrat per femije dhe cdo lloj dispozitivi tjeter.Cmimi eshte i pranueshem 6 euro per 4 bateri te tipit AA.

Kure popullore kunder rrullave te ekspresionit

Ja nje kure e thjeshte  popullore kundra rrudhave te syve dhe espresionit te fytyres.Ajo qe ju nevojitet eshte thjeshte nje veze dhe uje normal natyral i futur ne nje ene si ajo qe lajme xhamat  ne menyre qe mund ta spruconi ate, gjithashtu na nevojitet dhe pak pambuk  .
Aplikimi:
Marrim vezen dhe ndajme te bardhen nga e kuqja ,ajo qe neve na duhet eshte vetem e bardha me nje luge rrahim pak te bardhen  ,dhe me te lyejme anash syve ku jane rudhat .Pasi e leme per rreth 10 minuta sprucojme me uje zonen gjithmone me sy te mbyllur  ,dhe me pambukun pastrojme lehte zonen 

Auto hibrid: ne mberritje Audi A6, A8 e Q7

Ne vitet qe do te vijne audi mund te kerkoje te ekspozoje ne treg  modelet hibride me te kushtueshme e me luksoze me dopio helike .Sipas disa pershkrimeve te konfermuara nga shefi i kerkimit dhe i projektimit ULRICH HACKENBERG do te jene keto planet e

Te karikosh cellularin duke ecur

Te rikarikosh celularin duke ecur dhe  duke bere ushtrime

 fiskulture me pellemben e dores duke e shtypur lehte ate

 eshte nje revolucion i vertete ne konceptin teknologjik gje 

Pelini i embel lufte kundra kancerit

(Artemisia Annua L., përkthim nga anglishtja - pelini i

 ëmbël)

Bima qe lufton dhe ndihmon kurimin e kancerit 

Pelini ndihmon dhe kuron  kancerin  , ajo  redukton deri ne

 30% qelizat e keqia duke u perdorur e vetme , duke u 

kombinuar me hekur ndihmon kancerin e gjirit

Ilaçi i kancerit ekziston edhe jo vetëm një, por ekziston një

 varg i ilaçeve bimore që me sukses e shërojnë kancerin.

Detersiv i bere ne kushtet e shtepise
Ja nje recete per te bere detersivin ne kushtet e shtepise  ,qe ne fakt nuk eshte me pak i mire se ai i bleri ne dyqan ,se jo ne te kundert eshte per tu pasur zili per nga kosto e ulet e cmimi qe e prodhojme .Ajo qe ju nevojitet eshte nje tenxhere e madhe ne te cilen duhet te nxehni 4 litra uje te cilen lereni deri pak para vlimit. Pasi te keni fikur gazin shtohet nje sapun normal o aromatik nese doni, ose qofte dhe ai qe kushton me  lire mund te perdoret ,e rendesishme eshte se pesha e sapunit duhet te jete 300 gram per 4 litra uje por mund te perdorni dhe me peshe me te vogel 250 gram ,sigurisht duhet pakesuar pak uji .

Kure popullore kundra gripit te ftohures e dhimbjes se fytit

Kurat popullore dhe kurat e bera ne kushtet e shtepise kundra teperatures te ftohurit blokimit te hundes e gripit ne pergjithesi 


Doni te parandaloni gripin e te ftohuren ?kujdes nga ajo qe ha.Po frutave te stines mbi te gjitha ato me permbajtje vitamine C ,rruge e lire perimeve dhe sallatrave ,po gjithashtu frutave te pyllit,arrave ,dhe gjithashtu peshkut salmon.Po cerealeve dhe kosit te cilat jane te lehta dhe ndihmojne tretjen,mund te perdoren pjeshket dhe vezet gjithashtu megjithese keto te fundit pa e tepruar .
Nese ndjeni se po ju fillojne shenjat e para te gripit filloni te pini pije prej frutave e perimeve te shtryllura  .Dhe nese gripi ju ka vene perfund atehere eshte koha e perdorimit te recetes speciale 

Receta:
Merrni dy thelpinj hudher shtryllni disa pika limon dhe pak xhenxhefil,   nje gote uje   dhe lereni per 10 minuta zieje 
Kjo perberje eshte nje kure e mire popullore kundra te ftohures ,gripit ,dhimbjes se fytit dhe hundeve te zena 

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

NJERIU DHE AJO ME TE CILEN USHQEHET DUHET TE KRIJOJE KULTUREN E RE TE USHQIMIT DHE TE DIETES SE RE E CILA ESHTE NJE GJE SHUME E RENDESISHME PER TE KORIGJUAR TEJKALIMET NGA PERIUDHA E DIMRIT DUKE NDRYSHUAR IDENE MBI USHQIMIN.

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit duke u kujdesur fale nje ushqyerje korrekte dhe aktiviteti fizik.Me ardhjen e stines se veres mendimi i pergjitheshem eshte te dobesohesh me shpejtesi ,dhe nje nga shkaqet eshte dhe i quajturi "efekti yoyo",ose e thene ndryshe mungesa e nje stabiliteti vjetor.

Recete natyrale per renien e flokeve me aloe vera

Per nga vete natyra, l'aloe vera zevendeson ne te shumten e rasteve produktet e bukurise. Kurse ne livelin e rrenjes se flokut reagon duke e c,elektrizuar dhe larguar sasite e yndyres  qe bllokojne tubat e fijeve te flokeve, duke qene shume e efekteshme ne trajtimin e zbokthit dhe qe sic e dime eshte nje nga faktoret kryesor ne renien e flokut , po nuk u trajtua ne kohen e duhur.  Mbi te gjitha komponentet e aloe veras  stimulojne rigjenerimin dhe ushqyerjen e tyre duke faforizuar rikuperimin e flokeve .

Maska per trup

Gjeja e pare qe duhet bere duhet pergatitur baza , eshte shume e mire argjila ,por gjithashtu dhe dritherat.Perdor miellin e qiqrave nese po kerkon nje efekt ushqyes dhe hidratues ,miell orizi nese e  ke lekuren delikate dhe miellin e sojes per nje efekt kullues .Per te gjithe trupin nese perdorni argjile ose miell sherben 1/2kile qe te perzihet me uje dhe ndonje vaj aromatik nese deshironi .Ju duhet nje penel qe te aplikosh vetem nje shtrese te holle mbi lekure .Lereni te veproje per rreth nje ore mund ta perserisni dy here ne jave 

Vitamina C natyrale


Acerola frut i amerikes se jugut ,eshte vertete nje koncentrat i vitamines C.Duket sikur te jete nje qershi , ne brendesi eshte e ndare ne copeza me shije lehtesisht te tharte dhe nje concentrim drejt vitamines C 

Maske me avocado per floke te thate

Floket e thate ,qofte ato me prejardhje gjenetike ose ato nga shkaktaret fizike ambientale  ose kimike te cilet keqtrajtojne floket,kerkojne nje trajtim specific,per ristrukturimin  dhe ushqimin e perberseve esenciale duke  i kthyer atyre bukurine e humbur.

Maske per floke te thate

                        Trajtim bukurie per floke te thate


Agjentet fizike dhe kimik,godasin floket tuaj duke i bere ato qe  te humbin ekuilibrin ,keshtu qe floket  dizidratohet.Maskat per floke jane themelore per te ruajtur shendetin kapilar te flokeve tuaj. Pervec larjes se rregullt me nje shampo te mire per floke te thate,jepini atyre mundesine  e produkteve natyrore, te pakten nje ose dy here ne jave eshte e keshillueshme aplikimi i maskave hidratuese .egzistojne shume receta per maskera per floke te thate  qe mund ti pergatisesh ne kushtet e shtepise .Kjo maske me vaj ulliri  edhe pse eshte shume e thjeshte te realizohet ne kushtet e shtepise,ofron rezultate shume te mira ne hidratimin e flokeve tuaj te thate
loading...