Keshilla dhe kura popullore per dhimbjen e kokes

Edhe pse shume persona besojne qe dhembja e kokes eshte nje dhembje banale ose pa zgjidhje ,mund te gabojne, Egzistojne menyra te ndryshme per ta kuruar ate. 
 Ekzistojne shume faktore qe shkaktojne dhembjen e kokes, ose ndryshe ajo qe eshte me e forte e cila  quhet migrena  • PINI UJE ME SHUMICE ?

Organizmi i pergjigjet dehidratimit duke cliruar substanca te quajtura istamina, qe mund te krijojne dhembje koke .Mund te nderhysh ne kete situate duke pire uje me shpesh gjate dites.


 • JENI TE NDJESHEM NGA DRITA?

Shume tipe dhimbjesh koke ndodhin ne ambiente te iluminuara me shume drite ,zgjidhja me e mire per ke vuan eshte qe te evitohen keto ambjente .


 • AJRI ESHTE I NDOTUR DHE I MBYTUR?

Duhet gjithmone te ajrosesh hapesiren e shtepise ,zyres ku jeton punon ,aty ku kalon me shume kohe gjate dites .Mos e mbaj sistemin e ngrohjes ne temperature shume te larte ,sepse ngrohja e thate favorizon dhimbjen e kokes .


 • ABUZON SHPESH ME ILACE ?

Perdorimi i shume, dhe ne mase i ilaceve jo vetem qe nuk ndihmon ne zgjidhen e problemit por dhe e keqeson ate .Kur mund ta quajme abuzim? ,atehere kur perdorimi behet  ne nje periudhe prej dhjete ose me shume ditesh ne nje muaj dhe vazhdon    dhe per tre muaj ose me shume. Sidomos kur behet fjale per ilace te fuqishme si triptani ose opiacei


 • KUROHESH NGA PATOLOGJI TE TJERA  ?

Ne kete rast ,kontrollo gjithmone letren keshilluese{ ilustrative} qe gjendet brenda ilaceve ne menyre qe nese vuani nga semundje kronike  te evitoni efektet anesore te ketyre ilaceve .

 • GERHITNI NATEN OSE FLINI KEQ?
   

Kush gerrhet ,shpesh mund te zgjohet me dhimbje koke .Gerrhitja shpesh eshte e shoqeruar me apne te nates qe ndryshe quhen nderprerje te frymemarrjes ,kjo sjell ndryshimin e gjumit dhe provokon dhimbje koke       

 • Menyra e te ushqyerit: influencon shume ne krizat e dhimbjes se kokes ,ne kete rast ushqimet qe duhet te evitohen jane cokollatat ,sallamerat, djathrat e stazhinuar ,salca e sojes ,molusket ,dhe peshqit e tymosur 
 • Mungesat e vitaminave : dhembja e kokes mund te shkaktohet gjithashtu dhe nga mungesa e vitamines B2 qe jane presente mbi te gjitha ne produktet e mishit ,te vezeve dhe te drithrave si buka,makaronat,orizi ,duhet pra te perpiqesh te konsumosh me shume keto produkte 
 • Syte dhe mbajtja e syzeve: me nje gradacion jo te duhur shkakton kete dhimbje koke ,pra keshillohet vizita ne okulist
 • Mastikimi ose pertypja: eshte nje tjeter shkak kur ajo behet per nje kohe te gjate 


ADMINISTRIMI I OKSIGJENIT

Inhalacioni  ose ndryshe konsumi i oksigjenit,  dhe  nje maske prej 15 minutash  eshte konsideruar nje burim terapeutik per disa tipe dhimbjesh koke ,mbi te gjitha si ne rastin e migrenes ose krizave te forta te dhimbjes se kokes 
Ne disa raste mund te jete e nevojshme perdorimi i ilaceve ,ose i produkteve natyrore.

VAJRAT ME ESENCE ,DRITE TE REDUKTUAR DHE QETESI
Shume persona qe vuajne ne menyre periodike mga migrena arrijne te lehtesojne  dhimbjet ose krizat me kete kombinim prej 15-20 minutash,qe ne pergjithesi jane te mjaftueshme per te ndalur efektin .Mbi te gjitha ajo qe duhet bere eshte aplikimi i nje rrobe te lagur me esencen e vajit te borzilokut mbi zonen ku ndjejme dhimbjen
Frymarrje dhe relax
Meso nje menyre korrekte te frymemarrjes dhe vendose ate ne praktike gjithmone .GJithashtu duke aplikuar dhe teknikat e relaksit ju mund te kontriboni ne nje fare menyre ne largimin e dhimbjes se kokes

Cajrat e perdorura ne kete rast jane 

 •                                                kamomila
    


 gjethet e lulet e shelgut
loading...