Dhembja e fytit dhe sherimi i faringitit me kura popullore

Kurimi i dhimbjes se fytit me  ilaçe  natyrore

e gjjthe ajo qe ne na duhet te jemi te shqetesuar nuk eshte thjeshte  nje dhimbje e fytit  por pasojat qe mund te jape ajo me vone deri ne ftohje  ,por  mund të shërohet me ilace, e kura popullore natyrore . Ato luftojne simptomat e dhimbjes të fytit dhe  stimulojnë mbrojtjen  natyrore të trupit duke forcuar sistemin imunitar. Ka disa lloje  çajrash dhe perzierje bimore te  përgatitura me bime natyrore te bimëve të tilla si trumzë ,
 borziloku ,  caj mali  , etj, .
Ju mund të përdorni gargara  me limon ate te  trendafilit, hithres   ate te  eukaliptit .
  Në prani të simptomave duhen shmangur produktet e të tilla si qumështi  gjalpi akullorja , pijet e ftohta dhe ushqimet me shumë sheqer .
 Nëse një dhimbje të fytit zgjat më shumë se tre ditë ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj të familjes që do të monitorojë  dhimbjen në fyt dhe të ju ndihmojë , me trajtimin e duhur , për tu shëruar  sa me shpejt . Nëse jeni shtatzënë , para perdorimit te  ndonjë ilaçi është e keshillueshme te konsultoheni me mjekun ose farmacistin  për blerjen e produktit të përshtatshem te cilat   nuk dëmtojnë fetusin .Dhimbjet kronike të fytit 

Ndonjëherë një dhimbje e fytit mund të jetë kronike . Faringiti është një formë kronike inflamatore që mund të ndikojnë tek fëmijët , të rriturit dhe të moshuarit . Është një inflamacion i membranës dhe nyjes se   faringut limfatik i  pranishëm në  indet e qafës . Ajo manifestohet me dhimbje përgjatë ne tërë shtrirjen e  fytit , djegesi me urth dhe halitosis .Per  sëmundjen është e rëndësishme që të konsultoheni me mjekun tuaj për të njohur simptomat dhe për të përcaktuar trajtimin e duhur menjëherë .
loading...