Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Kure avulli per aparatin e frymemarrjes e sinusitin ,me barera e bime

Eshte nje nga sistemet me te efekteshme per pastrimin e aparatit te frymemarrjes nga katarri, infeksioneve dhe inflamacioneve te natyrave te ndryshme.I perkryer ne rastin e bronkiteve dhe situsiteve.
Ne dhomen e gjumit reth nje ore perpara se te shkoni te flini  vendosni nje furnelle te vogel elektrike me nje ene siper me uje te valuar  me perpara ,dhe ne te hidhni keto produkte:

Avujt me kripeNese nuk keni ne dispozicion sode buke, lule kamomili ose vaj eukalipti  ne te shumten e rasteve do tju ndodhet kripe me kokerr te madhe kjo do tju mjaftonte per te bere kuren me  avuj ,e cila hidhet ne nje ene me uje te valuar dhe respirohet (merret fryme) per disa minuta
Masa:
1 liter uje 
1luge gjelle kripe kokerr madhe

Avujt me eukalipt per lirimin e rrugeve te frymemarrjes e dhimbjes se fytit


Avujt me eukalipt jane ne mira ne vecanti per lirimin e rrugeve te frymemarrjes ,si ne rastin e blokimit te hundeve ,e gjithashtu  jane te mira dhe kur atehere kemi dhimbje fyti.Mund te perdorni vaj esencial te eukaliptit ne shtese te avujve me sode buke  ose duke e zevendesuar vajin vetem me sode  buke ,Avujt e eukaliptit jane te mira kur behen ne mbremje ,ne menyre qe te kemi nje gjume sa me te qete  GJithmone ne nje ene me uje te valuar hidhen disa pika nga vaji i eukaliptit dhe me te behen avujt mbi te

Avujt me kamomile ne ndihme te lirimit te hundeve, ftohjes ,e mukozes

 Avujt e kamomiles kane veti qetesuese dhe ndihmojne lirimin e kanaleve te frymemarrjes.Ne rastin e ftohjes eshte e keshillueshme edhe perdorimi i saje ne forme caji .Per pergatitjen e avujve me kamomil  hidhni ne nje ene me uje te valuar nje grusht me lule te thata , nese doni mund te shtoni nje luge gjelle sode buke .Avujt me kamomile jane te perdorshme dhe ne rastet me te renda , ate te shfaqjes se mukozes ( mykut ) 

Avujt e sodes se bukes ndihme per ftohje e hundet

Avujt me sode buke paraqesin nje nga kurat me popullore.gjyshet tona na sygjeronin  hedhjen e nje luge sode buke ne nje ene me uje te valuar,duke e perzier  ate dhe me pas  duke thithur  avujt  qe vinin prej saj. Kura eshte shume e perdorshme ne rastet e ftohjes dhe bllokimit te hundeve

Te lutesh a ndihmon te sherohesh?


Te lutesh a zgjat jeten?nuk dihet ende .Shume e mundeshme nje gje e tille, por ama e ben ate me te mire. Mbi te gjitha sepse na ben neve me te mire .Pertej opinioneve te ligjeshme individuale ,sot  ekzistojne studime shkencore qe kane nxjerre ne drite se si

Pyjet e bimet ne ndihme kunder kancerit

Duke ju afruar natyres me nje shetitje ne ajer te paster ne nje pyll ul hormonet e stresit ne gjak.Jo vetem kjo por dhe ajo qe duket me e rendesishmja eshte se kontakti me bimet dhe natyren luan nje rol te rendesishem ne luften kunder kancerit.Eshte kjo ideja qe mbeshtesin shkencetaret e universitetit ("LOYALA UNIVERSITY CHICAGO STRITCH" school of medicine) te cilet kane zbuluar se  bimet leshojne substanca kimike te quajtura fitonocide te cilat i mbrojne  ato nga kalbezimi  dhe insektet. Keto substanca duke u thithur nga njeriu mund te provokonin nje rritje te nivelit te qelizave "natural killer" (vrasesit natyral) qe bejne pjese ne sistemin imunitar te kancerit. Keshtu qe fitonocidet dhe shetitjet ne ajer te paster ne ambjente te pyllezuara luftojne kancerin

Kendo se te kalon

Ju kujtohen kenget  e fillim shekullit te kaluar ?
Sherbenin per te bere me te lehte punen .Jo shume kohe perpara nga nje studim  i perbashket kryer nga universiteti "GANT" dhe atij te "MAX PLANCK" ku insituti i LIPSIAS ka treguar se ky perdorim i muzikes mbeshtetet mbi baza shkencore .Sipas shkencetareve muzika e degjuar ,dhe mbi te gjitha ajo e krijuar,duke kenduar ose duke i rene ndonje instrumenti, ka nje efekt pozitiv ne organin e zemres e asaj te mendjes.Heq lodhjen dhe ndihmon perballimin e dhimbjes

Maske per floke te bute

Per floke akoma me te bute provoni te beni nje perzierje ne kushtet e shtepise .Rezultati? Floket behen me te forte dhe me te bute.


Perbersit
kos tatyral
mjalte

Procedimi
Perzieni  ne nje ene 1 kavanoz kos me 1 luge mjalte,shtrijeni masen e krijuar mbi floke duke e mbajtur gjysem ore.Shplajini me uje te bollshem e te vaket 

Si te zbardhesh dhembet me kura natyrale

Si te zbardhesh dhembet me kura natyrale


Kurat natyrale padyshim jane zhidhjet me te favorshme dhe me pak te kushtueshme per te qene te shendeteshem dhe te bukur, natyrisht pa pasur aspak nevoje shpenzimin e shume parave .vazhdo te lexosh

Argjila:nje element natyral mrekullues per lekuren tone

BALTA E ARGJILES


Argjila eshte shume e perdorur ne trajtimet estetike si ato te nivelit profesional te bera ne qendra estetike ashtu edhe ato te bera nga ne.Motivi eshte shume i thjeshte:argjila eshte nje element natyral i efekteve te mrekullive per lekuren tone.
 Me argjile eshte e mundur largimi i lekures se keqe (te vdekur ) dhe  gjithashtu ben te mundur dhe  dizintoksikimin  e organizmin.Por jo vetem kete ,nese kemi nje plage per shembull ,argjila mundeson cikatrizimin (mbydhjen e plages)ne kohe te shkurter . vazhdo te lexosh

Lekure e thate dhe e lodhur

Shkaqet e nje lekure te thate dhe te stresuar mund te jene te shumta:lodhja stresi menyra e qendrimit drejt diellit,perdorimi i detergjenteve shume agresive dhe irritues,ndjeshmeria, e keshtu me  rradhe.Per te luftuar keto probleme te bezdiseshme ,aplikoni cdo dy jave kete maske natyrale me baze mjalti,qumeshti e mielli.Te shikojme se si mund ti pergatisim e perdorim ato ne pak hapa. vazhdo te lexosh

Maske per floke te bute

Maske flokesh ne 10 minuta per floke te bute

Apliko tulin e 1/2 banane dhe 1/2 avokado  mbi floke .Lereni te veproje per 10minuta ,dhe lajini.Vajrat e avokados zbusin floket,dhe zinku i bananes i riforcon

"Maske" kundra rrudhave e bere ne kushtet e shtepise

Lajme 200g spinaq duke e lene te kulloje gati per trajtim.Marrim dhe 500ml qumesht te fresket.

Aplikimi
vendosim spinaqin ne  nje ene qe te zieje me gjysem litri qumesht,e leme te zieje deri sa masa fillon te shterroje ne menyre qe te perftojme nje forme pureje ,mund dhe ta kullojme.Masa eshte gati per tu vendosur ne fytyre

Nje arsye pasionale per tu dobesuar

Te humbesh kilet e teperta jo vetem qe i ben mire shendetit por gjithashtu shton dhe Libidon (libido ndryshe terheqje seksuale, instikt themelor qe shpreh kenaqesine ).Kane treguar disa kerkues te "penn state college off medicine" (usa) ne nje kerkim mbi mbipeshen dhe raportin e saj te deshires seksuale.

Nje filxhan kafe kunder "ICTUSIT"

Nje ose dy filxhana kafe ne dite reduktojne ne 25% rrezikun e ictusit ( ictus eshte nje demtim cerebral kur fluksi i gjakut i drejtuar ne tru nderpritet papritur per mbydhjen ose demtimin e nje arterje,ose ndryshe eshte nje demostrim i papritur i nje fakti patologjik i ngjashem me qarkullimin e gjakut ),sipas nje studimi te insitutit kombetar suedez te quajtur " karolinska"anti oksidantet e kafese ndihmojne qarkullimin e gjakut dhe reduktojne oksidimin e qelizave te eneve te gjakut si pershembull arterjet

Perdor sa me pak kripe

Pse ekspertet keshillojne gjithmone konsumimin e sa me pak kripe?


  • Kripa permban sodium,e domozdoshme per funksionimin e mire te organizmit,por sasia e cila na nevojitet eshte e vogel ,nuk duhet te superojme me teper se 5 gram ne dite.Tejkalimi i saj favorizon mbajtjen e lengjeve dhe shton rezikun e hipertensionit.


Ne pergjithesi rreth 75% e kripes vjen nga produktet e konfeksionuara ushqimet e gatshme, quhet gjithashtu kripa e fshehur  gjendet si pershembull ne produktet si buka embelsirat pizat djathrat sallamerat, dhe ne fakt ajo qe konsumojme ne tavolinat tona eshte nje sasi e vogel ,ne krahasim me pjesen tjeter


  • Personat qe vuajne nga hipertensioni,eshte e domozdoshme te perdorin kripen e magnezit ose ate te potasium  ne vend te kripes normale 

Ushqimi dhe hipotiroidizmi

KE KETO SIMPTOMA?
hipotiroidizmi provokon ,lodhje trishtim,shtim peshe,dhimbje muskulare,humbje te memorjes,dhe intolerance nga te ftohtit

Me teper jodio, eshte eshte i domozdoshem per prodhimin e hormoneve te tiroides .Alga,peshk dhe molusqe jane shume te pasura me kete element vaji qe gjendet me shumice ne ujrat e detitMe pak acid kafeic, lakrat,rrepat e kuqe dhe panxharet nuk jane te keshillueshme sepse ato permbajne acid kafeic i cili interferon ne prodhimin e hormoneve te tiroideve

Kontrollo zemerimin me arre e salmon

Nje kerkim shkencor i psikologeve dhe nutricionisteve angleze ka treguar se nje ushqyerje e pasur me substancen e omegas 3 (substance kjo e bollshme qe gjendet ne peshkun salmon dhe ate te arres) ndihmon te kontrollohet me mire stresi dhe zemerimi 

Meditimi dhe rreziku i infraktit

Te praktikosh meditimin e rregullt  ne personat me probleme kardiake ,redukton ne 48% rrezikun  e sulmit te infraktit.Sipas te dhenave te fundit te nxjerra nga studimet e bera ne universitetin e Wisconsin:meditimi ne fakt ul ndjeshem presionin e larte gje kjo qe sjell uljen e rrezikut te infraktit

Keshilla dhe kura popullore per dhimbjen e kokes

Edhe pse shume persona besojne qe dhembja e kokes eshte nje dhembje banale ose pa zgjidhje ,mund te gabojne, Egzistojne menyra te ndryshme per ta kuruar ate. 
 Ekzistojne shume faktore qe shkaktojne dhembjen e kokes, ose ndryshe ajo qe eshte me e forte e cila  quhet migrena 

Dhembja e fytit dhe sherimi i faringitit me kura popullore

Kurimi i dhimbjes se fytit me  ilaçe  natyrore

e gjjthe ajo qe ne na duhet te jemi te shqetesuar nuk eshte thjeshte  nje dhimbje e fytit  por pasojat qe mund te jape ajo me vone deri ne ftohje  ,por  mund të shërohet me ilace, e kura popullore natyrore . Ato luftojne simptomat e dhimbjes të fytit dhe  stimulojnë mbrojtjen  natyrore të trupit duke forcuar sistemin imunitar. Ka disa lloje  çajrash dhe perzierje bimore te  përgatitura me bime natyrore te bimëve të tilla si trumzë ,
 borziloku ,  caj mali  , etj, .
Ju mund të përdorni gargara  me limon ate te  trendafilit, hithres   ate te  eukaliptit .
  Në prani të simptomave duhen shmangur produktet e të tilla si qumështi  gjalpi akullorja , pijet e ftohta dhe ushqimet me shumë sheqer .
 Nëse një dhimbje të fytit zgjat më shumë se tre ditë ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj të familjes që do të monitorojë  dhimbjen në fyt dhe të ju ndihmojë , me trajtimin e duhur , për tu shëruar  sa me shpejt . Nëse jeni shtatzënë , para perdorimit te  ndonjë ilaçi është e keshillueshme te konsultoheni me mjekun ose farmacistin  për blerjen e produktit të përshtatshem te cilat   nuk dëmtojnë fetusin .Dhimbjet kronike të fytit 

Ndonjëherë një dhimbje e fytit mund të jetë kronike . Faringiti është një formë kronike inflamatore që mund të ndikojnë tek fëmijët , të rriturit dhe të moshuarit . Është një inflamacion i membranës dhe nyjes se   faringut limfatik i  pranishëm në  indet e qafës . Ajo manifestohet me dhimbje përgjatë ne tërë shtrirjen e  fytit , djegesi me urth dhe halitosis .Per  sëmundjen është e rëndësishme që të konsultoheni me mjekun tuaj për të njohur simptomat dhe për të përcaktuar trajtimin e duhur menjëherë .
loading...