Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Si te shmangim eren e keqe te gojes ,ose ndryshe alitosi

1- Per eren e keqe te gojes (alitosi) mbas ngrenies se qepes ose te hudhres merren disa gjethe majdanoz dhe pertypen 

2- Nje tjeter menyre eshte ajo e ngrenies se tre ose kater kokrrave kafe.Karafili per dhimbjen e dhembit

Karafilet  janë protagonistet  e vërtetë për të luftuar  dhimbjen e dhëmbeve. Duke u perdorur nen  formen  e esencës,
Aplikimi
 Njomni një cope pambuku në vaj esencial të karafilit dhe aplikojeni ate  në dhëmbin  që ju  dhembKundra provokimit te te vjellave,sidomos per grate shtatezena

1-Xhenxhefili - Ne nje studim te bere nga ekipi gjinekologjik i spitalit me te madh te bankokut ne tailande eshte treguar se xhenxhefili mund te jete nje ndihmues i madh per te luftuar provokimin e te vjellave qe shqeteson sidomos grate shtatezena .

Si te kurojme gastritin

Gastriti është një inflamacion akut i murit të stomakut që mund të zgjidhen në afat të shkurtër,


por edhe të bëhet kronik nëse ju nuk identifikoni menjëherë shkaqet.


Shkaqet dhe simptomat e gastritit


Si te kurojme azmen me kura e mjekime popullore

 Astma mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm si predispozicioni gjenetik, pirja e duhanit, infeksionet, dhe alergjite.


Kush vuan nga azma ,dhe vecanerisht  ne periudha te caktuara te vitit  është i detyruar të jetojë me simptomat e tij të bezdiseshme sic eshte ajo e  mungeses se ajrit, kollitjes dhe shtrengimit te kraharorit.

Vaj hudhre per dhimbjen e veshit


zhvishni nje thelpi hudhre dhe futeni 
brenda nje ene te vogel 
100 ml te mbushur me vaj ulliri ekstra
 te virgjer ,tundeni 
mire ,dhe lereni hudhren brenda te 
leshoje ekstraktin e saj 
per tre dite rresht .Se fundi vaji 
filtrohet dhe vendoset brenda 
nje shishe te vogel te mbyllur me tape 
te paster ,ne frigorifer
 ,ku dhe ruhet .Sa here qe te keni 
dhimbje veshi vaji ngrohet
 me avull (banjomaria) dhe me nje 
pikatore hedhim 3-4 pika
 brenda veshit ,ne raste dhimbjesh te 
vazhdueshme mund te
 perseritet disa here gjate dites .
KY VAJ KA NJE VEPRIM ANTIBIOTIK SI DHE QETESON
 DHIMBJEN


Kafe e mjalte per kollen

Për të qetësuar kollën, e cila godet shume njerez vecanerisht ne periudhen e dimrit,nuk eshte e nevojshme qe te pime e gelltisim sherupe te ndryshme

te cilat kane dhe permbajtje kimike moderne ,Dhe qe fatkeqesisht kondiderohen ne menyre te gabueshme si me cilesore dhe me te efekteshme ,se sa ato natyrale.
Kurat e mjekimet popullore te bera ne kushtet e shtepise nganjehere mund te superojne fuqine dhe te vete kortizonit 

Ushqimet e keshillueshme per mungesen e hekurit (anemia)

Produktet  natyrore për mangësine e hekurit: cilat ushqime janë me të përshtatshme?


Me ushqimin e duhur ne mund të bilancojme sasinë e hekurit qe permbajme, mjafton qe të dini se cilat ushqime janë më të pasura dhe që mund të jene  shumë të vlefshme  për mangësine e  hekurit ne trupin tone:

Kura e mjekime popullore kundra kolles

Kura e mjekime popullore kundra kolles

1- Perzieni se bashku piper djeges ,dy luge kafeje leng limoni  si dhe dy luge kafeje mjalte .Se bashku keto substanca jane nje mjekim popullor i efekteshem kundra kolles


2- Vendosni te zieje ne pak zjarr nje gjysem litri qumesht dhe brenda ne te hidhni 6 kokrra hurma arabie te cara .Pihet 3 filxhana ne dite .Kjo eshte nje kure vecanerisht per te lehtesuar kollen e thate .

3- Kundra  kolles eshte shume i  nevojeshem lengu i qepes ,i cili perftohet nga prerja e nje qepe te madhe te grire shume imet .Lengun e vendosim ne nje ene te vogel duke i shtuar nje luge kafeje sheqer ,dhe e leme per 12 ore .Lengun e perftuar mund ta pime tre ose kater here ne dite. 


Recete e thjeshte kundra shiatikut

Per te ndihmuar shiatikun po ju

 ofrojme nje recete shume te


thjeshte por 

te efekteshme .Merret nje kilogram kripe koker 

madhe ,dhe vendoset mbi nje 

tigan ne zjarr ne menyre qe te 

ngrohet ,me pas kripa hiqet dhe

 futet ne nje thes ose cante te vogel ,dhe mbeshtillet dhe 

me peshqir ne menyre qe te mos djege lekuren e trupit 

.Vendoset  mbi shpine dhe mbahet per te pakten nje ore .


Mund ta perseritni veprimin disa here gjate dites .

Kundra pickimit te insekteve ,e mushkonjave

1- Mbi te gjitha duhet te evitoni 

kruarjet ne zonen e pickimit 

,me pas nje menyre qe zakonisht 

perdoret eshte ajo e

 hedhjes se dy ose tre pikave leng 

 limoni mbi zonen e 

pickuar nga  mushkonja.  

2- Nje tjeter menyre eshte ajo e perdorimit te nje thelpi hudhre te prere ne dysh ,e cila ferkohet mbi zonen e pickuar ,kjo do te sherbeje per te evituar kruarjet .

Recete kundra katarrit (gelbazes)

Nese keni shume katarr (gelbaze ),zieni 

ne nje liter uje 

gjethe nga lakra jeshile.Me pas filtrojini

 dhe pijeni ,duke i

 shtuar mjalte sipas deshires .

Receta tradicionale per dhimbjen e fytit

1- Recetë e vjetër për dhimbjen e  fytit. Perdoren dy antibiotik natyrale se bashku si mjalti e limoni :
 Nxehni ne nje ene lengun e nje gjysem limoni dhe nje luge gjelle mjalte .Pasi te perzihen mire hidhini ne nje filxhan dhe pijeni.Perseriteni kete procedure ne mbremje e ne mengjes ,pikerisht mbas perdorimit te heres se pare do te shikoni ndryshimin.

Kafeja kundra parkinsonit

Nga nje hulumtim i realizuar

 kohet e fundit 

eshte  konfirmuar

 se njerëzit të cilët

 konsumojnë 

kafe janë më pak të 

rrezikuar që të sëmuren 

nga sëmundja e Parkinsonit.

Si te kurojme artritin

Arthriti është një' inflamacion shumë i dhimbshem i nyjeve  

(artikulacioneve), por mund  të ndikojë dhe tek tendinat  dhe muskujt, i cili shkakton shume dhimbje, lodhje dhe tension, shpesh shumë i vështirë për tu qetësuar te cilat mund te krijohen nga shume  shkaqe te ndryshme , kështu që po ju ofrojme " disa keshilla e receta  mjekimesh popullore , duke shpresuar qe të rrisim efektin  e dobishem.
 Le te shohim  pra se si të kurojme 'artrin me kura popullore :

Qershia e eger kunder artritit

QERSHIA E EGER:


Zierje e qershise  së eger: 

 Zieni nje grusht qershi për 10  minuta në ujë. 
Lengu i perftuar mund te perdoret kunder artritit ,gjithashtu ai eshte nje diuretik i shkelqyer .
konsumohet duke u pire nje deri ne dy gota ne dite.Kundra diarrese

1- limonet kane veti mbledhese (shtrenguese)  . Kush vuan nga diarrea  mund te pi leng nga ai i limonave  natyrisht do te ishte me mire sikur keto limona te jene jeshil.
Si alternative mund te pi nje limonate me permbajtje limoni brenda ,por te jete e vakte.

2- Metoda me tradicionale  kundner diarrese eshte perdorimi i orizit  ,i ziere ,pa yndyre  dhe pa  elemente te tjere shtese.


3- Nje tjeter menyre eshte ngrenia e nje 

veze te zier duke e

 perzier ate me rigon.

Receta per djegjet nga dielli

1- Shkrihen 3 lugë sode buke në pak uje, përzierjen derisa ju të keni një paste trashë e cila aplikohet mbi vendet e djegura  për disa orë, pastaj shplaje  tërësisht me ujë të rrjedhshëm.2- Pritini një gjethe aloe ne menyre gjatesore , dhe prej saj merrni xhelin te cilin aplikojeni mbi vendin e djegur , kjo metode do të lehtësojë djegien dhe parandalon formimin e vezikulave (flluskave).

Stop diabetit ,me caj jeshil dhe me frutin e papayas

Ne nje studim te kryer nga universiteti i mauritiusit demostruan se caji jeshil  dhe fruti i papayas i

Shega:Frut mistik, i pershkruar qe nga antikiteti si nje frut i shenjte me fuqi te rendesishme sheruese per fertilitetin,

Shega si mjekim popullor dhe mbrojtes i rendesishem i shendetit tone


Frut mistik, i pershkruar qe nga antikiteti si nje frut i shenjte me fuqi te rendesishme sheruese per fertilitetin,per bollekun dhe mireqenien ,si  nje frut fat sjelles.

Shega eshte perdorur si nje kure ne mjekesine popullore te shume kulturave.Shega permban 80% leng dhe 20% fara e kokrra.

Recete per qetesimin e syve

Për të hequr lodhjen dhe per te qetesuar   sytë, përgatisni një kompleks me një pure molle dhe me te verdhën e vezes, e  aplikojmë atë, rreth syve duke e mbajtur  për  dhjetë minuta dhe pastaj e shplajme me uje te fresket e te bollshem:Do te shikoni se si ato  do të jenë më të relaksuara  dhe të fresketa.


Receta per nje tonik me uje trendafili per fytyren

Një tonik për fytyrën i traditës antike është padyshim uji i trëndafilit, të cilin ju mund ta përgatisni në shtëpi.

Merrni petalet e  freskëta të një tufe  trëndafilash  , i hidhni ato në një tenxhere me rreth 1 litër ujë të distiluar, lërini në zjarr për 20 min. Pastaj hidheni lengun në një kavanoz të madh, lihet te kulloje  për një natë. Dhe së fundi,  filtrojeni atë në një shishe qelqi të errët (ruan tonikun nga ndryshimet e dritës) duke i shtuar 150 ml  alkool  ushqimor. 

Per floke te shndritshem e te shendeteshem

Për të pasur flokë të shndritshem.


 Pas larjes me  shampo, bëj nje shpëlarje përfundimtare me ujë të ftohtë, dhe ne to hidhni  pak 'e uthull te holluar në një enë me ujë (si alternativë ju gjithashtu mund të përdorni lëngun e  disa limonave): kështu që ju hiqni kalkaren dhe  do të keni  flokë me shkëlqim!

Një tjetër aleat i flokëve është vaj lirit: I aplikuar në flokë për gjithe  gjatësinë e tij para larjes me shampo, dhe duke u lene për 20 minuta,kjo gje  ushqen dhe rigjeneron flokun, duke e bërë atë më të butë.

Duke e masazhuar në lëkurë dhe duke e mbajtur atë per rreth 30 minuta, gjithmonë para larjes me shampo, bëhet një paketë  efektive anti-zbokth .Maske e fresket per fytyren me kastravec e kos

A doni një fytyrë të freskët dhe të ndritshme?
Ju mund të përgatisni një maskë tonifikuese dhe  hidratuese me  kastravec dhe kos:
 lereni  të qendroje ne  një ene te vogel nje  kastravec te coptuar e te grire brenda  në kos për një natë të tërë; të nesërmen  aplikojeni përzierjen mbi fytyrë të pastër duke e lënë  për 10 min.

kure popullore per zbutjen e kallove


Zonat me kallo te  këmbëve   ndonjëherë nuk janë të lehta për tu zbutur, qe ato te jene te  lëmuara: aplikoni një fetë limoni duke e lene ne vendin e kallos  per gjatë gjithë natës: 

Kjo menyre do te zbuse  lëkurën dhe i bën më të lehta kallot per  për tu hequr ,qofshin ato te kembeve si dhe ato te duarve.


Miresite e dietes vegjetariane tek seksi

Dieta vegjetariane mund të ketë efekte të 
drejtpërdrejta në seks
Fakti se dieta vegjetariane është e mirë me siguri nuk është nje e re: gjatë viteve, disa studime kanë konfirmuar se si ajo mund të jetë e dobishme në rastet e hipertensionit, për kontrollin e diabetit për kontrollin e metabolizmit dhe shumë më tepër. Ajo që shume nuk e dine , është se si ushqimi vegjetarian mund të ketë efekte të drejtpërdrejta në seks.

Puthja:shkembim i rreth 80 milion baktereve te cilat ndihmojne shendetin

 Te puthesh për dhjetë sekonda favorizon shkëmbimin e 80 milion baktereve.

Hulumtimi ky i pazakontë qe është realizuar në Holandë nga hulumtuesit e Organizatës Holandeze për Kërkime dhe Aplikime  Shkencore  botuar në revistën 'Open microbiome '.

Nën shqyrtim janë mbi 21 çifte, të cileve ishin  kërkuar qe të shkëmbenin një puthje në kohëzgjatjen e saktë prej 10 sekondave. 

Si mund te kuroheni me lulen vjollce ( manushaqen)

Vjollca ose  manushaqja është një lule e 

fushës e  njohur shumë mirë dhe e 

vlerësuar për aromën e saj

. Ajo  ështnjë simbol i 

modestisë dhe per kete

 arsye është përdorur në 

 ikonografinë  klasike ajo

 përhapet pa u vënë re ne

 menyre te dendur dhe te ulet

 , ndryshe nga lulekuqet që

 mund të shihen

 nga një distancë e

 larget. Kjo lule, gjithashtu ka dhe veti terapeutike 

,te cilat do te  përpiqemi qe ti  shpjegojme me poshte. 

Zemra jote i pelqen te qeshurat

Te qeshesh ndihmon sistemin kardiovaskolar


Kur qesh krijohen apnee, ( nderprerje frumemarrje ) te shkurtra ,dhe sipas nje seri kerkimesh shkencore ,ky sistem aktivon sistemin kardiovaskular . Duket se zhbllokohen rruget e gjakut ,duke bere qe te ulet presioni arterioz .

PRA JU KESHILLOJME TE QESHNI SA ME SHUME ,DUKE LARGUAR STRESIN E BRENGAT .

Ananasi : koncentrati i vitamines C

Ne frutin e ananasit mesatarisht gjenden 17 miligram cdo 100 gram te frutit ,e barabarte kjo me 28% te dozes se perditeshme qe duhet te asimilojme qe eshte mesatarisht ajo e 60 miligrameve te vitamines C .
Ky frut sjell gjithashtu dhe nje kompleks vitaminash  B si  (B1  ,B2, B3 ,dhe B6) gjithashtu ai sjell magnez dhe hekur ,por ama ne te gjendet dhe nje enzime  e cila quhet  bromelina ,qe ka nje veprim te fuqishem anti -inflamator 

Kivi ose kiwi ,dhe vetite e tij

Kiwi kundra gripit e te ftohures.

Jane te perkryer per te parandaluar gripin e te ftohuren : 100 g nga tuli i kivit permban 85 miligram te vitamines C ,ato kane me teper permbajtje te vitamines C se  se vete portokallet e mandarinat .

Keshtu qe nje frut i vetem mbulon nevojat e perditeshme te acidit askorbik (ndryshe quhet vitamina C) , dhe mbi te gjitha garanton substanca te shendeteshme si potasi,(nje mineral ky i domozdoshem per te rregulluar presionin e gjakut ) ; Luteineen (qe ka nje veprim antioksidues ) si dhe acidin folik ( i domozdoshem per sintezen e proteinave).

Aroma dhe ereza dizinfektuese

xhenseni  (ose ginseng), kerri ( ose curry) xhenxhefili , shafrani i indise, majdanozi dhe speci djeges ,pervec se sherbejne ne menyre te shendeteshme dhe natyrale si zbukuruese dhe aromatizuese ne piatancat tona ,ato gjithashtu ushtrojne dhe nje veprim dizinfektues  dhe anti-mikrobik (kundra mikrobeve).
xhenseni
                                         Curry (ose kerri)
Keto ereza jane te afta e ne gjendje te nderhyjne pozitivisht ne mukozat e inflamuara ,me nje veprim te shpejte e te efekteshem ,duke ju

Sa vlen per ne dieta

Kunder te ftohures dhe gripit duhet qe te forcojme sistemin e mbrojtjes ,duke shtuar dhe rritur sjelljen e ushqimeve dhe lengjeve te pasura me vitamine C .Kjo vitamine e ( quajtur  ndryshe dhe acidi askorbik) ne fakt ka nje veprim te forte antioksidues e afte qe te kundershtoje inflamazionin dhe pergjegjese per irritimet ne rruget e frymemarrjes si hunda dhe goja.
Nder te tjera dieta kunder te ftohures e gripit ,duhet te perqendrohet ne nje menu te ushqyeri te lehte , te pasur dhe me kualitet,por qe mbi te gjitha te jete nje menu qe te mund te tretet dhe asimilohet lehte nga organizmi.

Panxhari i kuq, nje kure natyrale per presionin e larte

Pirja e lëngut te panxharit për rregullimin e presionit të gjakut.


 Kjo eshte këshilla qe  vjen nga Barts dhe nga  Shkolla Mjekësore e Londrës ku, sipas të dhënave ne një nga hulumet e fundit, pija e bëre nga kjo perime do të zvogëlonte  efektet negative në lidhje me  hipertensionin

Teknologji : Gjak bimor vegjetal fale bimes se panxharit te kuq

Gjaku vegjetal ne  bimen e panxharit.

 Sintetizohet nga hulumtuesit e Universitetit te Lundit në Suedi një proteine e ngjashme me  atë  te hemoglobinës, me origjine vegjetale   dhe qe duket se ka vetine   të zëvendësoje  më të famshmen substancë te transportit te  oksigjenit  në organizem.

Pija e Hithres per eliminimin e toksinave te trupit

Lengu i hithres 

Kjo bimë pastron mëlçinë, veshkat, kanalet biliare, dhe të gjitha organet e përfshira në eliminimin e toksinave. Jep gjithashtu dhe energji, sepse ajo përmban minerale dhe vitaminë C, e përsosur, per shlodhje .

Receta:

Vendosni 25 g gjethe dhe 25 g  nga rrenjet e  hithres  në një litër ujë. Vlojini  për 2 deri 3 minuta duke  lene qe te kulloje per 20 minuta .Pihet sipas deshires gjate dites 

Perzierje e kakaos me kripen,recete e shpejte per nje lekure te re

Pastrim  thelle ose siperfaqesor i lekures 

Merrni kakao, kripë dhe sode buke në pjesë të barabarta (mund të jetë mirë një lugë çaji), përzini mirë ne menyre te  thatë ashtu sic jane , dhe pastaj ngadalë shtoni vaj sipas  shijes suaj pershembull si vaji i   (bajames ose vaji i jojoba)  përziejeni mirë ne menyre qe te krijohet nje mase kompakte e lengeshme dhe homogjene .

Aplikojeni kete mase mbi lekure  të lagur . Natyrisht mund te shtohet me shume vaj nese masa eshte e thate .   Sipas nevojave gjithashtu mund te shtohet ose pakesohet sasia e kripes ,kjo per te bere nje pastrim me te thelle ose siperfaqesor te lekures 

Floket locion kundra renies

Mund te ndodhi që flokët tuaj bien nga pasojat  e stresit të lartë, 

lodhjet nervore, trajtimi me medikamente të caktuara qe mund te behen shkak qe ato te dobesohen . Ose thjesht ne periudhen e  vjeshtës , kur  ndryshojnë. stinët

Ju mund te përgatisni e një locion kundra renies se flokeve ,duke vendosur ne zierje ne nje ene me 1 liter uje  nje luge gjedhe nga rozmarina e thate ,nje luge po te thate te hithres si dhe nje luge nga bima e livandos ,pra te gjitha keto bime te jene te thara .

Ne kete perzierje pas zierjes  shtojme nje gote rakie 50 ml me alkol  95 °,  natyrisht ai ushqimor  dhe ne asnje menyre jo alkol industrial .Ivendosim ne nje ene te cilen mund ta mbyllim hermetikisht duke i lene  të qëndrojnë në një vend të ftohtë, e të errët për të paktën 15 ditë. Pastaj masa  filtrohet dhe  përdoret si locion pas çdo larje. Pas lyerjes se  flokëve  me pambuk , hidhni 20 pika mbi lëkurën e kokës dhe masazhojeni tërësisht për 5 minuta.Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve

Krahasuar me mollët e kuqe, molla jeshile  ka shumë avantazhe dhe për këtë arsye eshte më shumë e dobishme   sepse ajo,  ka më pak kalori dhe mbi të gjitha ka veti të ndryshme shëruese: le të shikojme detajet.

Dieta mediterrane dobesuese prej 1200 kcal: ja si ta bejme ate

Dieta mesdhetare konsiderohet sot si një nga   dietat  më të plota e cila nuk shkakton dëme për shëndetin,


 ka ne fakt  meritën e madhe për të qenë  vërtetë e  shëndetshme. Ajo mund të ndiqet nga të gjithë ata që jane  në gjendje të mirë shëndetësore dhe është rekomanduar për humbjen e peshës.

Dieta vegjetariane ndihmon parandalimin e plakjes

Stop plakjes me një dietë vegjetariane. 


Ne  mbështetje te kesaj teze ishte  kërkimi i UCSF (Universiteti i Kalifornisë në San Francisko), i kryesuar nga Dr Dean Ornish nutrionistit, themelues dhe president i Institutit të Kërkimeve të Mjekësisë Preventive, sipas të cilit një mënyrë dhe nje stil jete i te ushqyerit  si duhet,  ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të veçanta. 

Disa produkte e keshilla naturale qe mund tju ndihmojne te mbeteni shtatzen

Fertiliteti sekondar është shkaktuar në të vërtetë nga stresi i jetës së përditshme qe eshte  intensifikuar nga ideja e një të ardhme të pasigurtë.


Dhe le ta pranojme se ne ndihemi gati  - ndoshta ... - por kush mund te na thote se ai ,ose ajo  është me të vërtetë?

 Pas zgjidhjes së konfliktit ekzistencial  / te çiftit, le të trajtojmë më me kujdes menyren e  ushqyerit, duke perfituar  deri tek vitaminat dhe mineralet.

Acidi folik jo vetem ne shtatzani

Acidi folik eshte nje vitamine themelore per mireqenien tone 

i cili zhvillon nje aksion parandalues te rendesishem te keqezhvillimit te sapolindureve .

Ne vecanti redukton 72% rrezikun e difekteve te tubit neuronal si dhe zvoglon rrezikun e kardiopative ,prematureve (jo te zhvilluarit), autismit,si dhe vonesen e te folurit tek te lindurit .

Per kete arsye do te ishte thelbesore qe marrja e kesaj substance te cmuar ne doza 400 mikrogrameshe (mcg) ne dite te mos jete e limituar per nenat e ardheshme ,por te shtrihet ne te gjitha femrat qe ne moshe te re ,te cilat kane nder mend qe te perballojne ne te ardhmen nje shtatezani  ,e cila paraqitet si nje nderhyrje parandaluese per te permiresuar shendetin e popullates te se ardhmes .

Diabeti dhe obeziteti : luftohen dhe fale ndihmes se bimes se marijuanes

Marijuana ndihmon per të luftuar obezitetin dhe largon  rrezikun e diabetit.

Eshte'ajo që pretendohet nga një grup kërkimor i formuar nga shkencëtarët në Beth Izrael  Dacones  Medical Center në Boston,nga  Universiteti i Nebraskës dhe Shkolla e Shëndetit Publik te Harvardit, te cilet bëne një studim të gjatë per  marrjen e marijuanës me ane te pirjes me tym (si duhani) .
loading...