Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Amazonia mijra hektare pyje te zhdukura

Sipas te dhenave te Global Forest Watch dhe analisteve te universitetit te Marylandit , per shkakun e aktiviteteve njerzore , bota gjate vitit 2018 vazhdoi te humbase vazhdimisht pyje dhe gjelberim.

 Shpyllezimi ne mase la shkaktuar humbje te medha per sa i perket gjelberimit , duke shkaterruar ekosistemin. E gjithe kjo sjell crregullime per sa i perket ndryshimit klimatik dhe ruajtjes ambientale.

 Pyjet ne pergjithesi pervec se perfaqesojne nje habitat per shume kafshe dhe shume bime ato jane dhe nje instrument jetik ne luften kundra ngrohjes globale . 

Duhet permendur se pyje te medha sic jane ato amazonike paraqesin te ashtequajturen carbon sinks (serbatoret e karbonit) dhe kontribojne ne absorbimin e anidridit te karbonit te tepert nga atmosfera .

Merrni një lugë nga kjo kure popullore pas çdo vakti ngrenie. Eshte i perkryer për Bronkitin, Astmen dhe Sëmundjet e Mushkërive.

Shumë njerëz sot jane te diagnostikuar me azëm, bronkit dhe çrregullime të sëmundjeve të mushkërive, ndonjëherë edhe kronike. Këto janë disa nga semundjet më të zakonshme në ditët e sotme.


Smogu, pirja e duhanit, infeksionet dhe alergjitë mund të shkaktojnë një lloj shqetesimi ose sëmundjeje të mushkërive.

 Në këtë artikull ne do te  shpjegojmë nje recetë per një kure popullore të lashtë që do t'ju ndihmojë të trajtoni çdo problem që lidhet me sistemin tuaj të frymëmarrjes, për të parandaluar dhe trajtuar sëmundjet që lidhen me mushkëritë, në veçanti azmën, bronkitin dhe sëmundjet e zemrës.

Në të kaluarën, gjyshet tona kanë përgatitur këtë ilaç natyral për trajtimin e kushteve shëndetësore të këtij lloji, dhe ata që tashmë e kanë provuar konfirmojnë se gjyshet tona kishin të drejtë në lidhje me fuqinë e madhe shëruese të këtij ilaçi.


Përbërësit:

½ kg qepë të kuqe
2 gota  shurup panje ose ½ kg  sheqer të kallamit te sheqerit të papërpunuar
2 limona organik të mesëm
1,5 lt. (6 gota) uji
7 lugë mjaltë të papërpunuar

Përgatitja:

Vendoseni shurupin e panjes  në një tenxhere duke e nxehur ate dale nga dale  ( nëse vendosni të përdorni kallam sheqerin,  nxeheni me zjarr te ulet duke e perziere here pas here deri sa te marre ngjyre te arte ) . Pastaj shtoni qepët e  pastruara më parë dhe  të grira ne feta. Gatuani për disa minuta dhe shtoni ujin.

Lereni  përzierjen  te zieje me nxehtësi të mesme derisa uji të zvogëlohet me një të tretën. Lëreni të ftohet për pak kohë. Gjatë kohës kur masa ftohet, shtrydhni limonin, dhe ruani lëngun  e tij veç  ne nje gote tjeter deri sa te ftohet . Me pas pasi masa tashme te jete ftohur shtoni mjaltën dhe lëngun e limonit brenda   përzierjes,  duke i trazuar mire se bashku  . Si gjatë kohes se mbremjes ashtu edhe në mëngjesin e ardhshëm, filtroni  lëngun dhe ruajeni atë në një shishe qelqi.

Perdorimi:

Konsumoni 1 lugë gjelle nga kjo kure çdo ditë pas çdo vakti  kryesor.

Ata që e kanë provuar tashmë këtë ilaç konfirmojnë që gjyshet tona kanë të drejtë në lidhje me fuqinë shëruese të kësaj përbërjeje efektive

Xhenxhefil, shafran Indie dhe qepë: eliksir natyral për pastrimin e mushkërive nga myku dhe toksinat

Te Pastrosh   mushkërite nga katrami i akumuluar gjatë viteve të varësisë nga pirja e duhanit nuk është e lehtë. Toksinat mund te mbesin per tere  jetën, por ju nuk duhet të dorezoheni kollaj , por te perpiqeni te pastroni trupin prej ketyre mbetjeve .


Tashmë qe në muajt e parë të mungesës së nikotinës në jetën tuaj, ju do të keni përfitimet e para.

Natyrisht, është gjithashtu e vërtetë që për të pastruar mushkëritë nga pluhuri i zi,  kërkohet durim, gjithashtu kjo mund te arrihet dhe  duke përdorur mjetet e duhura natyrore dhe një mënyrë jetese sa më të shëndetshme, falë zakoneve të mira. Nëse e keni pire duhan  me vite ose jeni ende duke pirë duhan, ka të ngjarë që të keni kollën e duhanit të vazhdueshëm.

Për të shmangur bronkitin dhe sëmundjet e tjera që lidhen me pirjen e duhanit, në kohën kur zvogëloni konsumin e nikotinës, ne po  ju ofrojme  një recetë natyrale si shurup për të pastruar mushkëritë. Ja se si ta bëni atë, me ndihmën e xhenxhefilit, shafranit te  Indisë dhe qepës!

Si të pastroni mushkëritë? Një eliksir i efekteshem

Ky eliksir përbëhet nga 3 përbërës kryesorë natyrorë që do të ndihmojnë në pastrimin e mushkërive tuaja:


Gingeri.(Xhenxhefili ) Kjo arome e lashtë orientale ka qenë prej kohësh e njohur për veprimin e saj të mrekullueshëm shërues, ka aftësinë për të hequr mykun e tepërt nga mushkëritë tuaja. Xhenxhefili është në gjendje të heqë toksinat që mund të mbesin në traktin respirator.

Qepa (ose hudhra). Qepa dhe hudhra janë të njohura për efektet e tyre të pabesueshme antibiotike dhe anticanceroze. Qepa është veçanërisht efektive në parandalimin e infeksioneve të ndryshme të frymëmarrjes dhe gjithashtu mund të ndihmojë në luftimin e kancerit.

Shafrani i Indisë. Konsiderohet si një nga erërzat më kuruese për shëndetin tonë. Antibakterial dhe antitumorial, shafrani i Indisë përmban acide yndyrore, omega-3, vitamina dhe minerale. Me shafranin e Indisë  mund të luftohet kundër baktereve, viruseve dhe kancerit.


Këtu është receta e eliksirit natyror për të pastruar mushkëritë


Përbërësit:

1 kg qepë
400 g sheqer kallamsheqeri i papërpunuar
2 lugë çaji shafran  Indie
1 rrënjë e vogël e  me xhenxhefil

1 litër ujë

Procedura:


Hidhni ujin dhe sheqerin në një tigan, ose tenxhere përziejeni mirë dhe lereni te vloje. Kur vlon uji shtoni qepën të copëtuar imët dhe xhenxhefilin. Shtoni dhe shafranin e Indisë dhe ulni flakën. Lëreni të zieje derisa lengu  (masa) të zvogëlohet ( avulloje) deri ne  gjysem. Filtroni përzierjen dhe hidhni lëngun në një kavanoz xhami me një kapak hermetik. Kur të jetë ftohur, mbajeni në frigorifer.


Doza: 

Merrni dy lugë të këtij eliksiri në mëngjes me stomak bosh, para se te hani mëngjes dhe dy lugë në mbrëmje para darkës.

Ne duam t'ju kujtojmë se ky eliksir është me të vërtetë i efekteshem , por jo aq shumë sa te ju beje juve te ndaloni  pirjen e duhanit! Me çdo cigare që pini , ju i shkaktoni dëme serioze  mushkërive tuaja. 

Sidoqoftë, ky eliksir, për shkak të vetive të forta antioksiduese të xhenxhefilit dhe shafranit, mund të ndihmojnë së paku në riparimin e disa dëmeve dhe në mbajtjen e mushkërive të pastra.


Receta tibetiane me hudhër dhe alkool: përfitimet shëndetësore

Në një manastir të lashtë tibetian, kjo recetë u gjet dhe daton  rreth 5.000 vjet më parë.

Është aq e fuqishme saqë është provuar e  efekteshme në shërimin e një game të gjerë problemesh shëndetësore. Ne po flasim për recetën tibetane me hudhër dhe alkool, me përfitime të pabesueshme për trupin dhe mendjen.


Kjo recetë e pabesueshme kërkon që ju të përdorni vetëm këto dy përbërës. Përveç kësaj, duke marrë disa pika të këtij eliksiri në ditë është gjithçka që ju nevojitet për të arritur lehtësim të menjëhershëm nga shumë probleme shëndetësore dhe sëmundje.

Përfitimet e recetës antike tibetiane

Le të hedhim një vështrim të shpejtë në përfitimet dhe ndihmën e pabesueshme që kjo recetë e lashtë tibetiane me hudhër dhe alkool është në gjendje të ofrojë:

Ajo ka provuar të jetë e aftë të ndërhyjë kundër atherosclerosis (arterosklerozes), një formë e atherosclerosis e karakterizuar nga inflamacioni kronik i arterieve të kalibrit te  madh dhe të mesem te cilat blokohen   për shkak të faktorëve të rrezikut kardiovaskular, duke parandaluar rrjedhjen normale të gjakut.

 Kjo recete nuk është një ilaç që mund të kuroje, por sipas ekspertëve është e dobishme si parandalues dhe ndihmon në menaxhimin e simptomave dhe komplikimeve.

Ju lutem shperndani kete recete nese ndieni se mund te ndihmoje dike per te zgjidhur nje problem shendetesor


Receta është përdorur nga njerëz që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut, një problem që mund të rrisë ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Gjithashtu në këtë rast është e dobishme për të menaxhuar rritjet e presionit.

Një lehtësim i madh gjithashtu është gjetur edhe per ata që vuajnë nga probleme të ndryshme të frymëmarrjes, të tilla si ftohjet, kollitjet, astma dhe sëmundjet pulmonare obstruktive kronike (COPD). Duket se kjo recete mund të ndihmojë në menaxhimin e simptomave edhe në rastin e kancerit të mushkërive.

Është ideale për njerëzit që vuajnë nga sinuziti, një proces inflamator, akut ky ose kronik, i mukozës së sinuseve paranazale, shpesh të shoqëruara nga një proces infektiv primar ose sekondar.

Shumë njerëz kanë vendosur të perdorin këtë ilaç natyral sepse ajo mund të jape nje lehtësim maksimal nga shenjat dhe simptomat e ndryshme të artritit dhe reumatizmave, si dhimbjet artikolare, ënjtjet  dhe ngurtësite.

Ky eliksir tibetian me alkool dhe hudher gjithashtu eshte i njohur  të jetë shumë efektiv kundër inflamacionit dhe acarimit  të stomakut (peritoneum), i njohur në botën mjekësore si gastrit.

Shumë njerëz kanë qenë në gjendje të shohin përmirësime të mira në problemet e tyre të impotencës thjesht duke perdorur këtë ilaç natyral, duke u lejuar atyre të rizbulojnë një jetë të shëndetshme seksuale pa përdorimin e barnave të shtrenjta që prodhojnë efekte serioze anësore.

Marrja e kësaj përzierjeje shëruese është e përshtatshme për ata që dëshirojnë të humbin peshë, pasi është treguar se është në gjendje të ndihmojë përshpejtimin e metabolizmit dhe  të bëjë djegien e qelizave të yndyrës ne mënyre efikase.


Për shkak se stimulon metabolizmin, është gjithashtu ideale për njerëzit që vazhdimisht ndihen të dobët dhe të lodhur, duke i bërë trupat e tyre më aktivë dhe dinamikë.
Receta është ideale për ata që kanë nevojë të rifitojnë reflekset e te shikuarit  dhe të dëgjuarit .

Është e vërtetë, ka shumë përfitime. Por kjo nuk eshte nje recete qe ben mrekullira  dhe ajo qe duhet të mbani mend gjithmonë se në rast të problemeve të mëdha shëndetësore duhet të flisni me mjekun tuaj në mënyrë që ai të përshkruajë trajtimin shendetesor perkates .

 Kjo recetë e lashtë tibetiane mund t'ju ndihmojë në menaxhimin e simptomave dhe në zgjidhjen e problemeve të vogla shëndetësore.

Si të përgatitni recetën e lashtë tibetiane

Përbërësit:

350 gram hudhër të papërpunuar
200 mililitra rum ose alkool (sigurohuni që ai të mos përmbajë klorur benzalkonium ose metanol)

Procedura:

Pastroni hudhren.
Priteni atë ne copa.
Vendoseni në një kavanoz xhami të sterilizuar.
Mbushni kavanozin me rum ose alkool.
Mbyllni kavanozin dhe lereni  të qëndrojë për 10 ditë.
 filtrojeni dhe vendosni lëngun e filtruar përsëri në kavanoz qelqi.
Lëreni ne gjendje qetesie  në frigorifer për dy ditë të tjera.


Kur mund ta perdorni  recetën tibetane me hudhër dhe alkool


Ky eliksir natyral është me të vërtetë i fuqishëm në shërimin e një numri të madh të problemeve shëndetësore. Për të korrur përfitimet e pabesueshme e gjitha ajo  që duhet të bëni është të vendosni një pikë në një gotë me ujë dhe ta pini para mëngjesit dhe para drekës.

Në mbrëmje, merrni 2 pika te holluara  në një gotë me ujë, gjithmonë para vaktit te ngrenies. 

Ndër të tjera, kjo recetë   për luftimin e sëmundjeve  është e vlefeshme për 12 ditë.

Ju lutem shperndani kete recete nese ndieni se mund te ndihmoje dike per te zgjidhur nje problem shendetesor

Thelpinj hudhre: përfitimet dhe çfarë ndodh duke e vënë atë në vesh

Hudhra për të trajtuar otitisin është gjithashtu ideale kundër infeksioneve të tjera të veshit. Këto infeksione mund të varen nga: të ftohtit, gripi, alergjite, bakteret, pluhuri dhe prania e  viruseve në vesh.Përveç kësaj, hudhra është një alternativë e shkëlqyer ndaj trajtimeve antibiotike dhe është në gjendje të kuroje infeksionin e veshëve.

Me produktet natyrore si hudhra dhimbja e veshit  mund të jetë një shpëtim i vërtetë. Kështu vepron ajo kundër infeksioneve 

Hudhra, me të gjitha vetite dhe te mirat  e saj, vepron në mënyrë efektive në trajtimin e shqetësimit dhe dhimbjes që hasni kur vuani nga  infeksionet e  veshit. Ajo përdoret gjithashtu kundër herpesit dhe kundër infeksioneve më të zakonshme, dhe jo vetëm ato te veshit.

Me vetitë antibakteriale, hudhra është një antioksidant i jashtëzakonshëm dhe i përsosur në luftën kundër infeksioneve. Këto veti ndihmojnë për të luftuar bakteret që shkaktojnë këto probleme. Duke përdorur hudhër, përfitimet janë të menjëhershme: ënjtja e veshit, dhimbja dhe në fund infeksioni zvogëlohen.

Pse te përdorim  hudhër të freskët? Ky element përmban alicin, një përbërës aktiv  me veti antimikrobiale, e aftë për të luftuar infeksionin në pjesën e brendshme të veshit.

Hudhra përmban komponime të fuqishme aromatike që kanë veti antiseptike dhe anti-inflamatore, të absorbuara lehtësisht përmes indeve të brendshme të lëkurës dhe te timpanit te veshit.
 Sigurisht, hudhra në vesh djeg pak, por është absolutisht e vlefshme.


Si të përdorni hudhren për infeksionin e veshit?

Ka dy ose me shume  metoda për të përdorur hudhren kundër infeksioneve të mykut ose veshëve: përdorni hudhër të freskët ose vajin e saj. Ja se si ta bëjmë e pergatisim atë.


Metoda 1 - Hudhra e freskët

Merrni disa thelpinj  hudhre të freskët dhe shtypni ato. Mbeshtidhni thelpinjte e hudhres te grimcuara në një leckë të vogël. Vendoseni këtë leckë (garze) brenda veshit dhe mbajeni për rreth 30-35 minuta për të luftuar infeksionin. Pas kësaj kohe, hiqni pëlhurën (garzen ) prej veshit. Ju duhet të ndini nje lehtësim te  jashtëzakonshëm ndaj dhimbjes.  Ju gjithashtu duhet të ndiheni me më pak dhimbje edhe nese perdorni  nje alternative tjeter  kur ju thjesht vendosni vetem nje thelpi  hudhër brenda veshit pa pasur nevoje qe ta shtypim .


Metoda 2 - Lëng hudhre

Merrni disa thelpinj  hudhre dhe shtypni ato brenda nje garze ose pelhure .Me pas shtryllni lengun qe del prej tyre direkt e ne vesh  . Ky lëng hudhre ndihmon në trajtimin e infeksionit dhe dhimbjen e veshit.

Metoda 3 - Hudhra me vaj të sinapës ose susamit


Merrni një lugë çaji me vaj senape ose vaj susami. Nxehni vajin duke i shtuar brenda  2-4 thelpinj hudhër për disa minuta, me pas lereni te ftohet derisa vaji bëhet i vakët dhe me ngjyre te  zeze. 

Lëreni vajin ne gjendje qetesie për disa minuta dhe pastaj aplikojeni këtë vaj rreth veshit. Gjithashtu është e mundur që dhe  brenda veshit tuaj të derdhni disa pika të këtij vaji për të lehtësuar dhimbjen.

Metoda 4 - thelpinj hudhre të ziera me kripë


Merrni 3-5 thelpinj hudhër dhe vlojini në ujë për 5-7 minuta. Hiqni nga nxehtësia dhe shtypni duke i hedhur pak kripë . Përziejeni dhe vendosni në një leckë. Vendoseni këtë leckë në disa minuta në zonën e infektuar dhe të dhimbshme. Përsëriteni këtë operacion disa herë në ditë për të pasur lehtësim të shpejtë nga dhimbja dhe infeksioni.

Recetë e nje shurupi të halave të pishës per kollën

Përveç pishës, hala të tjera që mund të përdorni në këtë recetë janë ato te bredhit , (peme halore, jo bimore barishtore toksike).

Gratë shtatzëna duhet të shmangin përdorimin e halave te  pishes.

Ky shurup i kollës prej halave  të Pishes është i dobishëm dhe qetësues kur kemi  një fyt të thatë dhe të gërvishtur dhe na ndihmon në zbutjen e kollës.PËRBËRËSIT

1 1/4 filxhan me ujë 300ml
1 filxhan hala të freskëta  pishash 16g
1/2 filxhan mjaltë të papërpunuar 120ml

Pergatitja 


Sillni ujin në vlim , pastaj në një gote hidhni  brenda  halat e pishave  ku me pas mbulohen me uje . (Për një shurup më të fortë ju mund ti zieni halat e pishave se bashku me ujin   për disa minuta .
Lëreni infuzin  derisa sa  të ftohet në temperaturën e dhomës, pastaj hiqni halat e pishës dhe ne te hidhni mjaltin.

Ruani sherupin te mbuluar me tape ne nje ene ose   kavanoz  në frigorifer ku mund ta  mbani  për 2-4 javë. 


Si të përdoreni shurupin e kollës prej halave të pishës

Merrni një lugë gjelle (15ml) çdo dy orë sipas nevojës për të lehtësuar  kollën, lehtësimin e mbingarkesës së gjoksit, ose për të zbutur  fytin e thatë dhe të gërvishtur.

Ky shurup është i sigurt për fëmijët e moshave 2 vjec e siper, por sigurohuni që t'i jepni atyre  një dozë më të vogël. Cistiti: kurat më efektive popullore natyrore për ta luftuar atë

Për të luftuar  cistitisin  (cystitis) dhe nevojen e shpeshte per  urinim , të shoqëruar nga djegiet dhe dhimbjet poshte barkut, janë në dispozicion disa kura popullore.

Cistititisi (cistiti ) është një sëmundje e fshikëzës se urines e karakterizuar nga dhimbja kronike e legenit, urinim i vazhdueshëm dhe nevoje  urgjente për të urinuar (shpesh gjatë ditës dhe natës dhe nganjëherë më shumë se 50 herë në ditë), dhimbje ose siklet ndërsa fshikëza mbushet dhe zbrazet pas urinimit, gjithashtu krijon  dhe dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale.Simptomat e cistitisit ( cistitit) mund të permiresohen , me periudha  te ndryshme kohore lehtësimi për disa persona  dhe tek shume  të tjerë mund të jenë konstante dhe te vazhdueshme. Shpesh këto simptoma imitojnë simptomat klasike të infeksionit të traktit urinar por nuk shikohet asnjë shenjë të baktereve ose infeksioneve dhe ne kete rast antibiotikët bëjnë pak ose aspak për të lehtësuar dhimbjen.


Për kete problem nuk egziston nje kure e përkushtuar dhe e posatcme ajo është një sëmundje me  dhimbje kronike, trajtimi efektiv  me ilace përgjithësisht kufizohet në uljen e simptomave të frekuencës, urgjencës per urinim  dhe dhimbjeve . 
Kur këto simptoma arrijne te zvogëlohen, pacientët e prekur mund të jetojnë një jetë më të qete e te rehatshme.

Ne duam të sqarojmë se një ilaç që funksionon  për një person nuk mund te jete  gjithmonë i pershtatshem  për një tjetër dhe shpesh  do ti  duhet të provojë shumë opsione përpara se të gjejë diçka që funksionon.
Për shkak se terapitë mjekësore konvencionale nuk janë treguar të afta te japin lehtësim afatgjatë për pacientët me këtë sëmundje, Njerezit  shpesh kthehen në perdorimin e kurave alternative natyrore për të trajtuar dhimbjen e tyre të vazhdueshme.


Kurat popullore  për të luftuar cistitin 
  CYSTICURE - me BORONICE TE KUQE, IBISK dhe MANOZ - Lufton  CYSTIN DHE INFEKSIONET URINARE -KURE  NATYRORE BIO  kunder mikrobeve dhe baktereve - 60 kapsula të ORIGJINËS VEGJETALE


Sherebela 

Sherebela ka veti  të panumërta medicinale që shfrytëzohen që nga kohërat e lashta për të mirën e shëndetit të njeriut. Ajo përmban një sasi të konsiderueshme të vitaminës B dhe C, është e pasur me glukozë, saponin, enzime baktericide, kalium dhe estrogjen.

 Këto minerale janë thelbësore për shëndetin e përgjithshëm të trupit. Kjo është arsyeja pse ne nuk mund te  habitemi që kjo fabrikë te mirash është përdorur që nga antikiteti për të zgjidhur, parandaluar dhe lehtësuar shumë probleme shëndetësore. 
Ndër këto lufton mbajtjen e urinës dhe cystitis.

Gjethet e dafines 

Në shumë vende të planetin dafina është një përbërës i shkëlqyer në kuzhinë e cila përdoret për të aromatizuar shumë pjata. Megjithatë, ajo ka përfitime të shquara shëndetësore pasi ajo është plot me vitamina dhe minerale thelbësore.

Gjethet  e dafines  jane   dhe konsiderohen si te afta te luftojne   shumë sëmundje, jo rastësisht, dafina është një bime e konsideruar nga shumë njerëz si "bekimi i Perëndisë".

 Efikasiteti i saje  është shumë i njohur sidomos në luftën kundër problemeve shumë të zakonshme shëndetësore të tilla si cistiti.

Pyetja që mund te bej cdo kush   është: si mund të përfitojmë nga të gjitha mirat e dafinës? E pra, një mënyrë për ta bërë këtë është përmes çajit të shkëlqyeshëm të gjetheve të saje. 
Me ndihmen e saje , ne mund të shfrytëzojmë të gjitha vetite  qe ajo ka  dhe të përmirësojmë shëndetin tonë.


Vaji esencial i  karafilit

Karafilet janë përdorur për më shumë se 2,000 vjet sepse pasuria e tyre për dhimbje-mpiksje ka qenë prej kohësh e njohur.

Është i shkëlqyer kundër cistitit, kolitit bakterial, parazitit të zorrëve. 

Vaji esencial i  karafilit kryen nje veprim analgjezik dhe anestezizues në nivel lokal dhe shkatërron mikrobet patogjene. Eliminon parazitët e zorrëve, konsumoni dy pika në ditë për dy javë.
Kremi hidratues i fytyres me vanilje pod antipodes

Kremi i  fytyres  Vanilja Pod i  Antipodes,  eshte nje marke e njohur Neo zelandeze  i njohur gjithashtu si Vanilja pod . 

 Nje krem hidratues ditor ky , është pa dyshim kremi me i mire eko - bio  per trajtimin e fytyrës dhe që shume persona deklarojne se kane provuar ndonjëherë në jetën e tyre .

Behet fjale per një krem thellësisht hidratues dhe ushqyes , që përmban, ndër të tjera, mjaltin e çmuar manuka, një përbërës që stimulon prodhimin e kolagjenit dhe elastinit, lehtëson, rigjeneron dhe mban larg aknet, irritimet dhe ekzemën . 


Ekstrakti i  Kawakawas qe gjendet ne te  ofron një efekt antioksidant, ndërsa lecithina  dhe glukonati i kalciumit  janë të kondicionuar dhe te lidhur ndermjet tyre . Gluconolactoni ka një veprim delikat  hidratues, rigjenerues dhe antioksidues. 


Konsistenca është veçanërisht e fortë dhe përhapja është e butë dhe e këndshme. Behet  fjale per nje krem te pasur ne vetvete i cili lë pas një lëkurë te mbrojtur dhe shume te  hidratuar , te  ushqyer dhe të rilindur.


Duke pasur një lëkurë të përzier, me zona  të thata dhe  me subjekte te tjera papersoshmerishe mund te konsiderohet  i përsosur, sepse  ushqen dhe mban larg pucrat
. Përdorimi i ketij kremi  ndihmon  për të përmirësuar ndjeshëm  lëkurën  dhe është nje nga te  vetmit që mund të mbajnë  larg shperthimet dhe carjet e lekures 

 Merita është padyshim e  mjaltit te manukes qe eshte i  përfshire  në këtë krem ​​dhe e  një vaji biofazik dhe  Eco-Bio  i cili quhet Chant Charm dhe  blehet  posacerisht per prodhimin e keti kremi  në Japoni.

Aroma është shumë e këndshme  e cila eshte nje arome  vanilje .

Konfeksioni  prej 60 ml është i bërë prej xhami të errët, i cili ndihmon në mbrojtjen e produktit nga drita. 


Kujt mund ti rekomandohet ky  krem?

Është padyshim krem i përkryer i fytyrës për grup moshen  30- 40 vjeç dhe qe  kane një lëkurë të përzier, normale ose të thatë. 
 Nëse jeni shumë i ri dhe keni një lëkurë veçanërisht te yndyrshme  ju mund ta gjeni ate si  shumë  te ushqyeshem .

Ku ta blini këtë krem? dhe Sa kushton?
Ky  krem mund të blihet online në dyqanet  eco-bio  te kozmetikës  dhe çmimi është rreth 45-50 euro. Por në Amazon mund ta gjeni  atë  31-38  € me dergese falas.

Ky krem gjithashtu eshte dhe fitues  i shume cmimeve Beauty Awards

Hemorroidi : Kur te ndenjurat tuaja fillojne të pickojne, ju duhet të shkoni në kuzhinë! ja dhe arsyeja!

Ky është një problem mjaft i përhapur, edhe nëse nuk ka shumë njerëz që flasin për këtë. Hemorroidet jane pjesë e trupit kavernoz të se ndenjures dhe luajnë një rol thelbësor në mbajtjen mbyllur te muskulit unazor .Kur irritohen ose inflamohen  ato mund të shkaktojnë siklet, djegie, kruajtje ... Ata që vuajnë prej saj ndonjëherë zihen ngushtë sa qe preferojnë të mos konsultohen me mjekun, edhe nëse në disa raste është e pashmangshme. Ka disa metoda shtëpiake për të gjetur lehtësim,

1. Aloe vera
Falë vetive anti-inflamatore, bima e aloe veras  mund të sigurojë nje lehtësim te shpejt dhe në mënyrë efektive. Thjesht aplikoni xhelin në zonën e prekur.

2. Patatet
Ajo ka efekte dehidratuese dhe prandaj mund të ndihmojë në uljen e ënjtjes. Ky është një ilaç veçanërisht efektiv në rast se ka edhe gjakderdhje. Ju mjafton vetëm te shtypni disa patate te ziera  në forme brumi   dhe ta aplikoni përzierjen direkt në zonë. Vetëm prisni që pureja të thahet qe te shihni  rezultatet e para.

3. Kamomila 
Nuk është vetëm një çaj i shkëlqyeshëm bimor, kamomila është e shkëlqyer kundër inflamacionit dhe ndihmon në uljen e ënjtjes, duke parandaluar acarimin. Përgatitni një infuz dhe le të ftohet, me pas merrni nje tampon pambuku lageni me kamomile  dhe pastaj  kalojeni atë në hemorroide. Ndihma do të jetë e menjëhershme!

5. Hudhër
Vendosni tre thelpinj me hudhër dhe tre gjethe dafine në një ene ku ka  ujë të valuar. Lerini  të qendrojne  për të paktën 10 minuta. Pastaj ftoheni lëngun dhe aplikoni masen  në hemorroide të paktën tri herë në ditë, derisa të ndiheni më mirë.

Musht uthulle te molles 
Ky është një tjetër mjet efektiv. Mjafton vetëm te njomni një cop  pambuku në uthull dhe ta kaloni  atë në zonën e irrituar. Garantohet ndihmë e menjëhershme.

 Vitamina E
Hemorroidet janë shumë të rrezikshme në rast të lëkurës së thatë, në këtë rast edhe humbja e gjakut mund të jetë më e shpeshtë. Kjo është arsyeja pse  zona duhet mbajtur gjithmone e  hidratuar mirë. Një mënyrë e shkëlqyer për ta bërë këtë është dhe përdorimi i  supozitorëve (suposteve) te vitaminës E.

Hemorroidi krem trajtus - HemoTreat krem - I shpejte i sigurte dhe i  efekteshem 
Per lehtesimin e simptomave te  hemorroidit per trajtime të brendshme dhe të jashtme

Dhimbja e kokës zhduket duke përzjerë këto 3 përbërës së bashku.

Shumë njerëz vuajnë nga dhimbje koke të shpeshta ose kronike. Dhimbja e vazhdueshme shpesh bëhet më shumë se vetëm një telash ne vetvete .


Për disa, është aq intensive sa që rutina e përditshme e ndjen kete gje: madje aktivitetet më banale ndalen kur dhimbjet te detyrojne .

Që te rifillojnë jetën në mënyrë   normale, shumë prej jush vrapojne te  përdorin anti dolorifiket si aspirina paracetamoli etj.

Kjo është arsyeja pse ne po paraqesim një ilaç natyral, falë të cilit mund të heqësh qafe dhimbjet kronike te kokes . Duke përdorur këtë masë paraprake, dhimbja do të lehtësohet pa efektet anësore të barnave. Është me të vërtetë e thjeshtë.

10 thelpinj me hudher
500 gr mjaltë
Piper i zi ne kokrra

Përgatitja:

Filloni me larjen, heqjen e lekures  dhe prerjen e hudhrave.
Vendoseni në një kavanoz me mjaltë dhe shtoni piperin  në fund.

Mbylle tapose mire  duke e lene  lënë  të mbyllur  për 5 ditë. 

Dhe ja kura eshte gati per tu perdorur 

Perdorimi:

Sapo  te ju filloje dhimbja e kokes , ju mund të hani një lugë të kësaj përzierje të dobishme dhe të ndaloni dhimbjen e kokës. Gjëja e rëndësishme është se në lugë te kete  të paktën një copë hurdhe dhe piper. Ju mund të konsumoni një dozë çdo ditë edhe nëse nuk keni ndonjë simptomë për qëllime parandaluese.

Falë vetive antibakteriale të mjaltit, të kombinuara me hudhër dhe piper, presioni i gjakut reduktohet dhe sistemi imunitar forcohet. Sistemi juaj i qarkullimit të gjakut do t'ju falenderoj per kete ndihme qe po i ben .

Natyra na ofron kaq shumë elemente kundër dhimbjes. Ne vetëm duhet të mësojmë se si t'i përdorim ato më mirë.

Zieni disa banane dhe pastaj pini infuzin para se të shkoni në shtrat. Ja çfarë ndodh me trupin tuaj

Sot ne po flasim për një recetë natyrore që është e mirë për shëndetin tuaj. Përbërësit e kësaj pije janë të veçantë. 

Bananja  është një burim i shkëlqyeshëm energjie për trupin.


Të pasura me kalium, një mineral që merr pjesë në të gjitha proceset muskulore në trup dhe prandaj eshte shumë i rëndësishëm për funksionimin e duhur të zemrës.

Dy ushqyes të tjerë të rëndësishëm tek bananja janë fosfori dhe magnezi.

Fosfori merr pjesë në procesin e tretjes së karbohidrateve; përkundrazi, magnezi prodhon energji qelizore dhe është esencial për relaksimin e muskujve (prandaj keshillohet për njerëzit që vuajnë nga stresi).


Përbërësi i dytë është kanella.

Kanella ndihmon në kontrollin e nivelit të sheqerit në gjak dhe kolesterolit dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Sipas një studimi të kryer në Universitetin e Teksasit, kanella është një "shpresë" për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme neurodegjenerative, duke përfshirë Alzheimer, Parkinson, sklerozë të shumëfishtë, tumor të trurit dhe meningjit.


Hulumtimet kanë treguar se kanella zvogëlon inflamacionin kronik të lidhur me këto çrregullime neurologjike; tek gratë ajo ndihmon për të luftuar infertilitetin, sepse ajo përmban cinnamaldehyde e cila sipas studimeve rrit progesteronin  dhe zvogëlon prodhimin e testosteronit tek gratë, duke ndihmuar në balancimin e hormoneve.

Gazeta mjekësore "Ushqyerja dhe kanceri" ka treguar se si kanella mund të zvogëlojë përhapjen e qelizave të kancerit.

Kanella ka treguar se eshte e afte të ulë simptomat që lidhen me dhimbjet e artritit, si dhe eliminimin e dhimbjeve të kokës dhe lehtësimin e migrenës.

Kanella është treguar si e efekteshme dhe kundër ulçerave, duke eliminuar bakterin H. pylori.

Testi i bërë në një universitet gjerman arriti në përfundimin se marrja e kanellës ne menyre te  përditshme përmirëson kujtesën dhe funksionin njohës.


RECETA

PËRBËRËSIT

1 litër ujë
2 banane të copëtuara;
2 copë kanellë;

PËRGATITJA

Vendoseni ujin në vlim me kanellën. Pas vlimit hidhni brenda  bananet dhe lerini ne uje te valuar .
deri sa te ftohen .


Kullojeni  dhe pijeni.

Bananja e lidhur me kanellën lehtëson tretjen, përmirëson gjumin, lufton anemine dhe diarrete.

Pini rreth një orë para se të flini.

Je i pakënaqur me jetën tënde? Këtu janë 3 sinjalet që Shpirti juaj dërgon për ta kuptuar atë.

Disa mund të thonë se nuk ka rrugë të drejtë apo të "gabuar" dhe se çdo rrugë është e drejtë. Por a është kjo e vërtetë? 

Refleksion

A jemi vërtet të ndershëm me veten kur e themi këtë? Nga përvoja personale unë e di se si  ndjehesh kur je  në "rrugë të gabuar". Me "gabim" dua të them një rrugë që nuk ju përshtatet, që nuk shërben dhe nuk e bën shpirtin të gjallë. Në zemrën tënde, në shpirtin tënd dhe në mendjen tënde, e di se atje diku  është diçka më e madhe dhe më e mirë për ju .
Këto shtigje shërbejnë vetëm për të na përcjellë në një rrugë më të mirë për ne dhe na lejojnë të kuptojmë se çfarë nuk duam nga jeta. Kur u kushtojmë vëmendje ndjenjave që rrjedhin në shpirtin tonë, ne mund të jetojmë një jetë të udhëhequr nga intuita jonë. Një jetë e udhëhequr nga intuita juaj nuk është kurre mënyra e gabuar!


Këto 3 shenja do t'ju ndihmojnë të reflektoni, të kuptoni nëse ecni në rrugën e drejtë të jetës suaj:

Ti ndjehesh i vdekur brenda vetes

Brenda vetvetes ju ndiheni të zbrazët dhe të paplotësuar. Ju nuk ndiheni entuziast kur  zgjoheni në mëngjes dhe ndiheni sikur jeni të pakënaqur për pjesën tjetër të jetës qe ju mbetet per te jetuar,  nëse gjërat vazhdojne te shkojnë në të njëjtën mënyrë si me pare.

 Nëse mendoni se është e pa kuptimte të jetoni jetën tuaj të tanishme  dhe nëse gjërat nuk ndryshojnë, ju do ta kaloni gjithë jetën pa fat dhe duke u ankuar, atëherë do të thotë që duhet të ndryshoni diçka. 

Kjo është mënyra që shpirti juaj duhet të komunikojë me ju për t'ju ndihmuar të kuptoni dhe të shkoni thellë, të shikoni brenda vetes dhe të dëgjoni, për të gjetur se ku intuita juaj po përpiqet të sjellë shpirtin tuaj.


Ju duket sikur po e shperdoroni kohën tuaj


Juve ju duket sikur po e shperdoroni kohën tuaj në tokë. Jeta është e shkurtër dhe ndiheni sikur jeten  tuaj duhet ta  jetoni  në një mënyrë më kuptim plote. Nëse ndiheni sikur po harxhoni kohën tuaj kot , ka ndoshta një arsye të mirë.
 Jo të gjithë mund të kenë punën e ëndrrave të tyre, dhe secili prej nesh ka  ose do te kishte dëshirë që të lërë shenjë  krijuese në botë. E vërteta është se ti nuk  nuk po krijon, duke  shërbyer dhe rritur shpirterisht   sigurisht që gjithmonë ndihesh sikur po harxhon kohën tende.


Mundoheni të mbushni zbrazëtin brenda vetes


Kaloni shumë kohë duke u përpjekur të mbushni boshllëkun brenda jush. Shpesh ndjekja e lumturisë në gjerat materiale është një mënyrë për të integruar mungesën e qëllimit dhe të kuptimit të jetës. 

"Boshllëku" që ndjeni është thirrja e shpirtit tuaj, dëshira e saj për t'ju parë gjallë përmes stilit tuaj të jetesës. Mos e injoroni këtë telefonatë dhe plotësoni boshllëqet, ky është vetëm një mesazh që ju drejton në një rrugë më të mirë për ju.

Qellimi i këtij artikulli nuk është të inkurajojë trishtimin, fajin ose vetëdënimin. Përkundrazi, duhet të ju  frymëzojë që të shikoni brenda vetes, të jeni të sinqertë me veten tuaj dhe të shihni nëse jeni vërtet në rrugën ku duhet të jeni. Ndoshta nuk po shpenzoni mjaft kohë me familjen dhe miqtë tuaj. Ndoshta po i shtypni talentet dhe dhuntite tuaja në një punë që nuk pershtatet per ju , ose jeni në një rrugë vetë-shkatërruese të varësisë, urrejtjes dhe mohimit të vetes.


Çfarëdo që të jetë, gjëja e rëndësishme është të dëgjosh intuitën tënde dhe të ndjekësh mençurinë e zemrës tënde. Nëse shpirti juaj pranon se diçka duhet të ndryshojë, dhe është e gabuar, diçka duhet të ndryshojë me të vërtetë.

Zbardhni fytyrën me vetëm 2 përbërës: ndihmon ne zhdukjen e rrudhave gjithashtu

Ndonjëherë mendojmë për pastrimin e fytyrës vetëm kur i afrohemi një ngjarjeje të rëndësishme, kështu që ne nuk duam të paraqitemi me fytyrën e pikësynuar nga aknet,  dhe imperfeksinet . 


Nga ana tjetër, pastrimi i fytyrës është një ritual që shpesh duhet të respektohet për shëndetin dhe bukurinë e fytyrës sonë.

Ju nuk ju duhet të shkoni në një qender bukurie , sepse ju mund të bëni pastrimin e fytyrës tuaj në shtëpi dhe me produkte natyrore.


Ka një arsye pse pastrimi i fytyrës është kaq i rëndësishëm: çdo ditë ne grumbullojmë, në lëkurën tonë, shtresa të qelizave të vdekura, smog dhe mbetje make-upi gje qe sjell  rezultatin e nje lekure qe dobësohet  dhe duket se shuhet, e errësohet  . Shfaqen: rrudhat, pika të zeza, dhe lëkura ka tendencë të thahet dhe skuqet.


Le të shohim disa receta "që mund ti  bëjmë vete" me anen e  një maske pastrimi.

Recetë për një maskë klasike me maja  birre

Ju duhet një "copë"  maja birre e  freskët . . Për përgatitjen e maskës mjafton te  maerrni një tas, ku vendosni brenda majan e birres dhe shtoni ne te pak ujë .

Mos vendosni shumë ujë, vetëm disa pika janë të mjaftueshme për të shpërndarë dhe shkrire majan: maska nuk duhet të jetë shumë e lëngshme. Përzieni gjithçka dhe aplikoni në fytyrë, duke e ndihmuar me duar ose me një tampon pambuku.

Mbani atë në fytyrë derisa të thahet (rreth 10 minuta) dhe pastaj shplajeni   me shumë ujë të vakët. 


Një tjeter metodë efektive dhe e thjeshtë!

Maja  birre dhe kos pa yndyrë
Merrni maja  birre, qumësht dhe kos pa yndyre. Bleni një kub te vogel  maja të freskët birre, ndajeni në dy pjesë të barabarta. Shkrini  gjysmën e majas së birrës në  qumësht  dhe ne te shtoni 10 luge  kos natyral. Ju do të perftoni një maskë të butë për ta vënë në fytyrë , te cilen duhet  ta mbani   për rreth 10 minuta.

Shpëlani fytyren  me ujë të ngrohtë. 


Maska e shkëlqyer kundër lodhjes!

Maja e birrës dhe limoni
Maskë është e përshtatshme për lëkurë te yndyrosur me puçrra fytyre. Procedura është shumë e thjeshtë mjafton vetëm te përzieni   brumin e majas së birrës me pak 'ujë të ngrohtë. Pas 30 minutash shtoni lëngun e limonit.

Aplikoni masen  e krijuar në fytyrë dhe lereni të veprojë për 20 minuta. Lanjeni me ujë të vakët dhe përsëriteni kete procedure  pas 15 ditësh. 

Lëngu i limonin është foto-sensibilizues kështu që është e preferueshme të mos ekspozoni veten në diell pas maskës, përndryshe mund të ketë pika në lëkurë.


loading...